Brama nr 2 wyróżniona przez Komisję Europejską

Piotr Duda razem z Małgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Basilem Kerskim, dyrektorem ECS i Wiesławem Bielawskim, zastępcą prezydenta Gdańska odsłonił na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia napisano, że stocznia była miejscem, gdzie „Solidarność” jako ruch społeczny i związek zawodowy podjęła walkę o prawa człowieka.

Jesteśmy dumni, że stocznia i brama zostały uznane ze niezwykle ważne miejsca w kulturze europejskiej – mówiła minister Omilanowska – Polska została w ten sposób wyróżniona aż trzy razy, jako jedyne państwo europejskie. Ta nagroda świadczy o tym, że mieliśmy i mamy szczególny wpływ na kulturę europejską.

Szef „Solidarności” wyraził szczególne zadowolenie, że znak zostaje umiejscowiony na bramie na której nie ma już napisu „im. Lenina”. Tablicę z  napisem osobiście zdjęli członkowie Komisji Krajowej w 32. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

Ten znak to nie tylko nagroda, to także zobowiązanie – mówił dyrektor ECS – Miejsce wyróżnione musi być żywe, muszą w nim toczyć sie dyskusje, odbywać spotkania. To wyzwanie dla KK i ZR Gdańskiego „Solidarności”, dla Europejskiego Centrum Solidarności i dla Sali BHP – podkreślał Kerski. W jego opinii w Gdańsku obywatele potrafią rozmawiać, respektując cudze przekonania. – Jestem pewny, że okażemy się godni tej nagrody.

Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznawany jest przez Komisję Europejską instytucjom i obiektom, które działają w oparciu o wspólne wartości i elementy europejskiej historii i dziedzictwa kulturowego. Celem ZDE jest stworzenie nowych możliwości dla obywateli Europy, a zwłaszcza młodzieży, służących zdobywaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym, wspólnej historii oraz wartościach i roli UE.

www.solidarnosc.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz