Uczcijmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września mija 75. rocznica powstania Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej.

Przed 75 laty rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową. Jego tajne struktury wojskowe i cywilne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, lecz także stworzenie moralnej i niepodległościowej tradycji, która pozwoliła Polakom przetrwać czas dyktatury komunistycznej.

Dzień ten jest świętem państwowym.

Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zapraszają na lokalne obchody rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”.

27 września 2014 r. wywieśmy flagi narodowe na budynkach samorządowych. Zapalmy znicze na grobach poległych i zmarłych. Pokażmy, że pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach.
Uważamy, że obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest przypomnienie Polskiego Państwa Podziemnego, jego dziedzictwa i jego ideałów, które ziściły się w wolnej Polsce” – napisał w liście otwartym Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Szczegóły na www.pamiec.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz