Dzień Papieża Jana Pawła II oraz Dzień Wolności i Solidarności

27 lipca br. Sejm uchwalił 16 października – Dniem Papieża Jana Pawła II, a 31 sierpnia ? Dniem Wolności i Solidarności.

27 lipca br. Sejm uchwalił 16 października – Dniem Papieża Jana Pawła II, a 31 sierpnia ? Dniem Wolności i Solidarności.

W uzasadnieniu senackiego projektu ustawy o ustanowieniu 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II czytamy:

??Pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Ustanowienie takiego święta będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze ukształtowała Polska tradycja. Jan Paweł II podejmował inicjatywy ułatwiające rozwiązywanie konfliktów społecznych, politycznych i międzynarodowych. Był człowiekiem pokoju i nadziei. Wskazywał całemu światu i każdej wspólnocie, wszystkim ludziom i każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim. Nauczał nas, jak trwając we własnej wierze, obdarzać szacunkiem i miłością innych.

Ustanowienie dnia 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II będzie aktem wdzięczności za jego trud i ofiarność włożoną w odnowę świata. Dla nas Polaków będzie to dzień, w którym w zadumie i refleksji powrócimy do nauk Papieża.?

Dzień Wolności i Solidarności będzie obchodzony, by upamiętnić XXV rocznicę ?historycznego zrywu Polaków do wolności?. Podczas wtorkowej debaty sejmowej nad ustawą posłowie wielokrotnie podkreślali, że gdyby nie wydarzenia w stoczni w sierpniu 1980r., większość krajów dawnego bloku komunistycznego nie wyzwoliłaby się spod tego jarzma.

Obydwa święta nie będą dniami wolnymi od pracy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*