„Wy stanęliście po dobrej stronie”

13 czerwca br. odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności za działalność w strukturach opozycji niepodległościowej w latach 1981–1989. Odznaczenia w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

W 1980 roku, gdy zawiązywaliście konfederację wolnych Polaków, jaką była „Solidarność”, marzenia o wolnej Polsce zaczęły przybierać realny kształt. Dziś wiedzę o niepodległej Polsce trzeba przekazać młodemu pokoleniu – zwrócił się do zebranych prezes IPN dr Jarosław Szarek. – Część z  państwa trafiła na  zdjęcia, do  historycznych książek, a  część z  państwa jest nieznanych, ale wtedy – gdy przyszedł czas próby po  13  grudnia 1981 r., gdy komunizm pokazał znów swą prawdziwą twarz – wy  stanęliście po  dobrej stronie – dodał dr Szarek.

W imieniu odznaczonych głos zabrał m.in. Seweryn Jaworski działacz związkowy, wiceprzewodniczący Regionu Mazowsze w 1980 roku, który podziękował za odznaczenie tym, którzy również zasłużyli na Krzyż Wolności i Solidarności, ale pamięć o nich się zatarła. Dodał, że takim zapomnianym osobom powinno postawić się pomnik. Za odznaczenie podziękował również Jan Marczak, który jest szefem Kościelnej Służby Porządkowej od czasu jej powołania na początku lat 80 ubiegło wieku do dnia dzisiejszego.

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali:

1. Pan Jacek ADAMAS

3. Pani Ninel KAMERAZ-KOS
  4. Pan Ireneusz SIERAŃSKI

Biogramy_odznaczonych

Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Odznaczenie zostało ustanowione przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje. Wśród inicjatorów tego odznaczenia byli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński oraz prezes IPN Janusz Kurtyka. Po raz pierwszy przyznano je w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Od tamtej pory krzyżem tym nagrodzono już ponad cztery tysiące osób.