Apel o wsparcie zbiórki na Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Sekcja Krajowa Kobiet NSZZ „Solidarność” apeluje o wsparcie  zbiórki bursztynu oraz metali szlachetnych, które zostaną przeznaczone na dokończenie dzieła sztuki Bursztynowego Ołtarza w kościele św. Brygidy w Gdańsku, kolebce duchowej „Solidarności”.

Dary można przekazać do Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” w Warszawie, ul. Wolska 47 w godz. 9.00-15.00.

Tworzenie Bursztynowego Ołtarza trwa od 17 lat. Śmiały projekt wielkiej kompozycji, mierzącej ponad 11 metrów wysokości, biegnącej półkolem długości 12 metrów  został wkomponowany w architekturę świątyni. Stoczniowcy i technicy różnych specjalności zrealizowali trwałą i harmonijną konstrukcję wielkiej, sięgającej sklepienia, nadstawy ołtarzowej i jej nowoczesne oświetlenie, pozwalające wydobyć cały urok bursztynowych witraży.

Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy namalowany przez ks. Franciszka Znanieckiego po masakrze grudniowej z 1970 roku. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad. Pod sklepieniem zrywa się do lotu biały orzeł bursztynowy, symbol naszego kraju i narodu.

Istniejącą już kompozycję wzbogacą miękko pnące się ku górze latorośle winnego krzewu w srebrnych i  złoconych oprawach o łącznej powierzchni 120 m2. Będzie to więc kompozycja wykonana w technice jubilerskiej i jubilerskiej precyzji, lecz w skali zupełnie w jubilerstwie niespotykanej. Dostępność dzieła w świątyni położonej w centrum Gdańska pozwala mieć nadzieję, że będą z jego piękna czerpać wzruszenie i podziw niezliczone rzesze i pokolenia pielgrzymów i widzów.

Apel Sekcji Krajowej Kobiet NSZZ „Solidarność”

foto: Parafia Św. Brygidy w Gdańsku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz