Dlaczego warto należeć do związku zawodowego?

5 powodów, dla których warto jest wstąpić do związku zawodowego (zorganizować się w związek zawodowy) i przyłączyć się do NSZZ Solidarność:

1. Pomoc silnej grupy w razie problemów w pracy.
  2. Większa możliwość wynegocjowanie lepszych warunków pracy, bądź podwyżki
  3. Pomoc w razie dyskryminacji, przemocy, czy też niesprawiedliwego traktowania.
  4. Możliwość pomocy innym pracownikom.
  5. Możliwość skorzystania z porad ekspertów działających w związku, a także prawników.

Jak przystąpić do związku zawodowego?

Prawo obowiązujące w Polsce, mówi, że reprezentatywną organizacją pracowników do rozmów z pracodawcą jest związek zawodowy.

• Jeśli w Twoim zakładzie pracy działa już Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” wystarczy, że wypełnisz deklarację członkowską i dostarczysz ją do odpowiedniego reprezentanta Związku. Uchwałą komisji zakładowej/międzyzakładowej zostaniesz przyjęty do grona członków NSZZ „Solidarność”.
  • Jeśli w Twoim zakładzie pracy nie ma zarejestrowanego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zaproponuj swoim kolegom i koleżankom założenie związku zawodowego.

Wystarczą 3 osoby, aby założyć organizację związkową.

Jednak zgodnie z przepisem art.25I ustawy o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej będą przysługiwać tylko organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami.

Pamiętaj! Najlepszym sposobem, aby poprawić swoje warunki pracy jest zachęcenie jak największej ilości kolegów z pracy do dołączenia do NSZZ „Solidarność”. Im więcej członków Związku będzie w twoim miejscu pracy, tym większy wpływ będziecie mieli na warunki pracy i wysokość zarobków.

Kto Cię wesprze?

Przy zakładaniu organizacji związkowej wesprze Ciebie i Twoich kolegów organizator związkowy:

• Odpowie na Twoje pytania dotyczące związku zawodowego i wyjaśni ewentualne wątpliwości
  • Wytłumaczy i sprawnie przeprowadzi przez formalności i kolejne kroki związane z zarejestrowaniem organizacji związkowej w Twoim zakładzie pracy
  • Skutecznie zorganizuje pracowników w związek zawodowy (tam, gdzie NSZZ „Solidarność jeszcze nie ma bądź wesprze działania rozwojowe tam, gdzie zrzeszona w NSZZ „Solidarność” jest niewielka ilość pracowników).

Związek zawodowy, który chce działać z sukcesami i być silny musi stale dążyć do organizowania nowych członków Związku. Jest to najbardziej skuteczny sposób na budowanie wpływowej organizacji związkowej.

Skontaktuj się z nami!

Dział Rozwoju Związku NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze|