Przekazywanie pamięci jest naszą misją

Przekazywanie pamięci jest naszą misją

30 maja br. w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie XVI edycji konkursu Katyń – Prawda – Pamięć.  Na uroczystości byli obecni finaliści Konkursu, dyrektorzy szkół, burmistrzowie dzielnic, na terenie których odbywał się Konkurs oraz Andrzej Sosnowski zastępca Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Pomysłodawcami i Organizatorami Konkursu od lat są warszawska „Solidarność” oświatowa i Fundacja Golgota Wschodu. Konkurs ma kilka etapów. Uczestnicy przygotowują pracę multimedialną na temat zbrodni katyńskiej, a następnie piszą test historyczny. Zwycięzcy mają możliwość pojechać z pielgrzymką do Katania.

–  W tym roku z powodów politycznych pielgrzymka udała się na polski cmentarz wojskowy w Bykowni pod Kijowem – wyjaśniła Halina Kurpińska, przewodnicząca Fundacji Golgota Wschodu. – Katyń jest symbolem krótkiego wydarzenia z dziejów naszej Ojczyzny, ale wydarzenia niezmiernie brzemiennego w skutki, które do dziś nie zostały do końca wyjaśnione i osądzone – dodała.

Podziękowanie laureatom złożyła  dr Ewa Kowalska z Muzeum Katyńskiego. – Wasze zaangażowanie  w utrwalenie pamięci – jest dowodem szacunku do naszej historii. Katyń to symbol ludobójstwa, symbol dramatu w sensie narodowym, państwowym i ludzkim.  Przekazywanie tej pamięci – jest naszą misją. I ta misja jest oparta na Was, na młodzieży – powiedziała.

Podkreślając ważność odkłamywania historii Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący mazowieckiej „Solidarności” zwrócił się do młodzieży: Czekamy na zmienników!

– O Katyniu dowiedziałem się w domu oraz w szkole. Był rok 1967 władza państwowa obchodziła ten temat milczeniem. Pamiętam lekcję historii kiedy pani powiedziałam nam: zamknijcie książki,  opowiem jak było. Ta lekcja stała dla mnie kierunkowskazem życiowym. Kiedy powstała „Solidarność”,  to my, nauczyciele, stwierdziliśmy, że musimy jak najszybciej powyjaśniać białe plamy naszej historii. I to częściowo się udało, ale do końca jest jeszcze długa droga – powiedział. – My robimy to już ponad dwadzieścia lat. Teraz wWasza kolej. Zajmijcie nasze miejsce! – zaapelował.

Po części oficjalnej uczestnicy zwiedzili niezwykle wzruszające Muzeum-Sanktuarium oraz otrzymali książki o tematyce Katyńskiej.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz