Podwyżki w służbie zdrowia

Przyszłość NFZ, losy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych i podwyżki dla ratowników – to niektóre tematy poruszane podczas spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w Centrum „Dialog”, które odbyło się 24 maja br.

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” Maria Ochman powiedziała dziennikarzom, że głównym celem spotkania było uzyskanie informacji w kilku kluczowych kwestiach i te informacje związkowcy otrzymali.

Uczestników spotkania poinformowano, że projekt ustawy ws. minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych został przekazany do Sejmu. – Mam nadzieję, że prace pójdą szybko, chcielibyśmy by ustawa weszła w życie 1 lipca br. Czasu jest niedużo – powiedział minister.

Zdaniem Maria Ochman, kwoty podwyżek w oparciu o ustawę dot. minimalnych wynagrodzeń, nie będą oszałamiające. – To jest krok czystej społecznej uczciwości aby ci, którzy zarabiają upokarzająco nisko dzisiaj (…) mogli uzyskać minimalne wynagrodzenie poniżej którego nie można zejść – podkreśliła.

Omawiane zostały również postulaty środowiska ratowników medycznych i ich rozpoczynający się protest. Ustalono, że 6 czerwca z udziałem ekspertów związkowych i pracodawców odbędzie się odrębne spotkanie poświęcone problemom ratownictwa, na którym zostaną omówione nowelizacje ustawy o ratownictwie medycznym oraz w sprawa wynagrodzeń. Związek proponuje propozycję podwyżek dla ratowników 2×400 złotych (1lipca 2017 i 1 lipca 2018) jako częściowe wyrównanie dysproporcji płacowych pomiędzy pielęgniarkami i ratownikami wykonującymi te same zadania.

W zakresie likwidacji NFZ minister podkreślił że będzie to proces rozłożony w czasie a pracownicy będą mieli ustawowo zagwarantowaną możliwość pracy w nowopowstałej instytucji, która przejmie zadania NFZ.

Odnosząc się do planów „wyjęcia kontroli żywności z kompetencji ministra zdrowia i przekazania do ministerstwa rolnictwa” Ochman wskazała, że „terroryzm to nie tylko bomby, ale także możliwości zaatakowania krajów inny sposób”.  – Bezpieczeństwo żywności i wody powinno zostać w gestii ministra zdrowia. Dla mnie jako konsumenta, zdecydowanie bezpieczniejsze będzie to, by żywności nie badał producent – powiedziała. – Jeżeli chcemy dbać o bezpieczeństwo Polaków, to te zadania powinien spełniać organ, który to robi i robił to z sukcesem. (…) Jest tu zgodna ze stroną ministerialną, że te zadania powinny być w ministerstwie zdrowia – dodała.

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 r. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców, w zakresie obszaru obejmującego ochronę zdrowia.