Ryszarda Tymosiaka założyciela NSZZ „Solidarność” w otwockiej oświacie, składa Zarząd NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze oraz Rada Oddziału Otwock.
|
8 września 2016 r. zmarł Ryszard Tymosiak. Żył 62 lata
Mieszkaniec Świdra od 1958r , żonaty, czworo dorosłych dzieci, absolwent LO. im. Gałczyńskiego w Otwocku, studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim-kierunek historia.
W 1980 r. założyciel NSZZ „Solidarność” w otwockiej oświacie, współzałożyciel Oddziału NSZZ „Solidarność” w Otwocku i jego pierwszy przewodniczący do tanu wojennego.
Szykanowany i prześladowany przez SB. W 1983 r. Aresztowany i skazany na 2,5 roku więzienia za działalność antykomunistyczną.
Od 1985r. Prowadził działalność rzemieślniczą i gospodarczą.
Sekretarz Stowarzyszenia Chrześcijańska Inicjatywa Społeczna.
Prawdziwy patriota człowiek czynu, dla którego Polska i Orzeł w koronie nie były sloganem! Od 1980 roku z poświęceniem i narażeniem siebie i własnej rodziny na szykany dążył do tego, aby Polska była Polską.
Należał do osób, które zainicjowały powstanie Oddziału NSZZ „Solidarność” w Otwocku – został jego pierwszym Przewodniczącym.
Nasze drogi skrzyżowały się w 81r podczas głośnych wydarzeń w Otwocku (spalenie komisariatu milicji przy dworcu kolejowym) Później podziemiu Ryszard zajmował się kolportowaniem wydawnictw tz. drugiego obiegu. Za swą działalność skazany przez PRL-owskie władze na 2,5 roku więzienia Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę działaliśmy w organizacjach samorządowych, od 10-lat w Stowarzyszeniu Chrześcijańska Inicjatywa Samorządowa. Od pierwszych dni był członkiem zarządu CHIS.
Ryszard zawsze pozostanie w naszej pamięci i wspomnieniach.
Zenon Barejko
W dniu 12 października 2016 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe. W ostatniej drodze oprócz najbliższej rodziny towarzyszyli mu Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Margielski, Wiceprzewodniczący Czesław Woszczyk, Radni Otwocka, Przedstawiciele Oddziału Otwockiej Solidarności, organizacje działające w Otwocku min. CHIS, PiS, PO.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!