Uchwała i Stanowiska XXXII WZD RM

Poniżej zamieszczamy Uchwałę i Stanowiska przyjęte podczas XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze w dniu 12 października 2016 r.

 

Uchwała nr 1
XXXII Walnego Zebrania Delegatów NSZZ „Solidarność”
Regionu Mazowsze

ws. ochrony działaczy związkowych

 
Walne Zebranie Delegatów Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec przypadków bezprawnego zwalniania pracowników podlegających szczególnej ochronie stosunku pracy na podstawie Ustawy o związkach zawodowych.

Walne Zebranie Delegatów Regionu Mazowsze zobowiązuje Delegatów Regionu Mazowsze na KZD do wniesienia na Krajowy Zjazd Delegatów projektu uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmian legislacyjnych polegających na zaostrzeniu kar wobec pracodawców łamiących prawo w zakresie szczególnej ochrony stosunku pracy działaczy związkowych oraz przyspieszenia procesów sądowych w przypadkach zwolnienia działaczy związkowych objętych szczególną ochroną stosunku pracy na podstawie Ustawy o związkach zawodowych do max. 3 miesięcy.

 

****

Stanowisko nr 1
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  reformy oświaty proponowanej przez Rząd RP

Walne Zebranie Delegatów NSZZ Solidarność Region Mazowsze stoi na stanowisku, że w związku z planową reformą strukturalną i programową systemu edukacji należy podjąć działania mające na celu ochronę miejsc pracy pracowników oświaty.

Naszym zdaniem konieczne jest:
1. Wprowadzenie systemu przenoszenia za porozumieniem stron nauczycieli i innych pracowników gimnazjów do innych szkół.
2. Określenie standardów zatrudniania nauczycieli, w tym maksymalnej liczebności klas na poszczególnych poziomach edukacji.
3. Przywrócenie na okres przejściowy zapisu art.88 Karty Nauczyciela (dotyczy prawa do przechodzenia na emeryturę pracowników pedagogicznych).
4. Doprecyzowanie zapisu art. 42 ust 2 pkt 2. Karty Nauczyciela (dotyczy tzw. „godzin karcianych”).
5. Zabezpieczenie środków finansowych na wdrażanie reformy.
6. Zabezpieczenie środków finansowych na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników oświaty.
     
Uznajemy, że rzetelne kontynuowanie i pozytywne zakończenie rozmów spowoduje spadek napięcia w środowisku pracowników oświaty.

****

Stanowisko nr 2
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  naruszeń prawa pracy w szkołach wyższych

 
WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze wyraża sprzeciw wobec przypadków nieprawidłowości w zatrudnieniu i naruszeń prawa pracy pracowników szkolnictwa wyższego – w tym nauczycieli akademickich – takich jak:
1. niezgodne z art. 147 i art. 1511 Kodeksu Pracy wynagrodzenie za pracę w niedzielę i inne dni wolne od pracy (praca wynagradzana jak w dni powszednie),
2. niezgodne z art. 151 brak wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych tam gdzie jest prowadzona ewidencja czasu pracy nauczyciela akademickiego,
3. niezgodne z art. 149 próby ewidencjonowania czasu przebywania nauczyciela akademickiego na uczelni. Na mocy Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym czas pracy nauczyciela akademickiego jest ustalony poprzez podanie tzw. pensum, czyli czasu pracy ze studentami „przy tablicy”, zatem jest to system zadaniowy nie podlegający ewidencjonowaniu.
4. odmowa wynagrodzenia za pracę wykraczającą ponad obowiązki określone w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym jak np. dyżury lekarzy weterynarii w klinikach weterynaryjnych, promotorstwo i opieka nad pracami licencjackimi i magisterskimi itp.
5. skracanie w umowach o pracę do dwu tygodni okresu wypowiedzenia stosunku pracy tym pracownikom uczelni, którzy mieliby prawo, ze względu na staż pracy, do dłuższych okresów wypowiedzenia na podstawie Kodeksu Pracy.
rozwiązywanie z nauczycielami akademickimi stosunku pracy w trakcie trwania semestru- naruszenie art. 121 ust.4 PoSzW,
6. „kontraktowanie” zajęć dydaktycznych z pracobiorcami nie mającymi uprawnień pedagogicznych,
7. „kontraktowanie” zajęć dydaktycznych pozbawiając tym samym nauczycieli akademickich do płatnych urlopów wypoczynkowych.

****

Stanowisko nr 3
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  sytuacji w PWPW

WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze wyraża zaniepokojenie sytuacją, w jakiej znalazła się Organizacja NSZZ „Solidarność” w PWPW od stycznia bieżącego roku.
WZD zobowiązuje władze Związku do prowadzenia działań na wszystkich szczeblach w celu unormowania sytuacji w PWPW pozwalającej OZ NSZZ „Solidarność” w PWPW na prowadzenie ustawowej działalności związkowej, co członkom NSZZ „Solidarność” przywróci wiarę w skuteczną ochronę ich miejsc pracy.

****

Stanowisko nr 4
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  ochrony wolnych niedziel

WZD NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze zwraca się do władz Związku o podjęcie działań w celu doprowadzenia do uszczegółowienia przepisów Kodeksu pracy, w tym art. 151 i art. 15110 w taki sposób, aby dotyczyły one tylko przypadków, w których praca według harmonogramów jest niezbędna dla funkcjonowania zakładu pracy (szpitale, elektrownie itp.).

Uzasadnienie

Dotychczasowy zapis dający możliwość włączenia do harmonogramu pracy niedzieli, jako normalnego dnia roboczego, uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy jest nagminnie wykorzystywany. Dlatego delegaci WZD uważają, że niezbędne jest jego uszczegółowienie wykluczające zatrudnienie pracowników w niedziele w każdym zakładzie produkcyjnym.

****

Stanowisko nr 5
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  przywrócenia Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego i Nauki rangi ciała reprezentującego – na demokratycznych zasadach –  ogół pracowników nauki
i szkolnictwa wyższego

 
WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze popiera postulaty organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” środowisk szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące zagwarantowania Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego i Nauki:
pełnej wybieralności jej członków w demokratycznych procedurach
pełnej reprezentatywności społeczności szkolnictwa wyższego i nauki
zapewnienia obecności w Radzie przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych działających w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego.

Uzasadnienie

Postulaty dotyczą głownie art. 46 aktualnie obowiązującej ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym.
Zgodnie z zapisem art. 46 skład RGNiSzW jest ustalany przez Konferencje Rektorów Akademickich Szkól Wyższych, Prezydium PAN, Radę Główną Instytutów Badawczych, Parlament Studentów itp. instytucje, co w przeciwieństwie do obowiązujących przed 2010 roku ustaleń ustawowych pozbawia to gremium charakteru ciała wybieralnego na zasadach demokratycznych i reprezentującego ogół pracowników Uczelni.
Wobec toczonych prac nad zmianą ustawy PoSzW należy dołożyć starań by w nowej ustawie znalazły się odpowiednie ustalenia.

 

****

Stanowisko nr 6
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws. podniesienia nakładów na szkolnictwo wyższe

WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze popiera dążenia organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” wyższych uczelni o ustalenie odpowiednich priorytetów w przepisach ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym oraz ustawy budżetowej gwarantujących wzrost nakładów na Szkolnictwo Wyższe do wysokości 2% PKB w jak najkrótszym czasie.

Uzasadnienie

Postulat zwiększenia środków finansowych z budżetu państwa przeznaczonych na działalność naukową i dydaktyczną szkolnictwa wyższego jest wysuwany od dziesiątków lat. Kolejne ekipy rządzące podkreślają werbalnie wielkie znaczenie nauki i edukacji dla rozwoju naszego Kraju – potrzebę innowacji, wynalazczości, rozwoju kulturalnego i społecznego, tymczasem realnie środki te praktycznie maleją. Programy europejskie ( dotacje z funduszy Unii Europejskiej) ratują sytuacje niedofinansowania szczególnie badań naukowych tylko częściowo. Bez zwiększenia finansowego zaangażowania budżetu państwa jakość badań i nauczania na poziomie wyższym będzie nadal spadać.
Należy podkreślić, że wysokość 2% PKB co najdalej do roku 2020 na szkolnictwo wyższe jest wymogiem Strategii Europa 2020.
Zalecenia Europejskiej Karty Naukowca: należy doprowadzić do „atrakcyjnych warunków finansowania i wynagradzania w nauce i szkolnictwie wyższym”.
Należy dołożyć starań by w nowelizowanej ustawie PoSzW znalazły się odpowiednie zobowiązania.

 

****

Stanowisko nr 7
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  odpisu na ZFŚS w szkołach wyższych

 
WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze popiera dążenia organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” uczelni wyższych do podjęcia odpowiednich starań w celu ustalenia w art. 157 ust 1. PoSzW treści:

 ”Dla pracowników uczelni publicznych tworzy się odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 6,5% planowanych przez uczelnię aktualnych, rocznych wynagrodzeń osobowych bez względu na źródło ich finansowania”.

Uzasadnienie

Obecny Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w państwowych uczelniach: liczony jest od wynagrodzeń z 2013 r. co nie uwzględnia zwiększenia wynagrodzeń skutkiem podwyżek ostatnich lat.
w ustawie okołobudżetowej odpis ograniczony jest tylko do wynagrodzeń finansowanych z dotacji ministerialnej na działalność dydaktyczną przy pozostawieniu uprawnień do korzystania z funduszu przez wszystkich pracowników. Powoduje to radykalne i systematyczne zmniejszanie środków funduszu a tym samym dewaluację możliwości udzielania świadczeń i pomocy socjalnej pracownikom.

 

****

Stanowisko nr 8
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy

 
WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze popiera dążenia organizacji związkowych NSZZ „Solidarność uczelni wyższych do ustawowego zagwarantowania szkołom wyższym prawa do zawierania Ponadzakładowych Układów Zbiorowych Pracy z właściwymi ministrami Rządu RP.

Uzasadnienie

Kodeks pracy i poprzednie ustawy o szkolnictwie wyższym dawały szkołom wyższym możliwość zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy z właściwymi ministrami, podczas gdy nowelizacja ustawy z 2014 roku zlikwidowała taką możliwość, co stanowi poważne naruszenie praw pracowniczych.

****

Stanowisko nr 9
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  wprowadzenia do porządku prawnego Zaleceń Europejskiej Karty Naukowca

 
WZD NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze domaga się od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej uwzględnienia w tworzonym prawie Zaleceń Komisji Unii Europejskiej w sprawie Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych z dnia 11 marca 2005 r.

Uzasadnienie

Postulatem najważniejszym ze względu na warunki pracy pracowników szkół wyższych jest przestrzeganie – zgodnie z EKN – zasad: równego traktowania naukowców, stabilizacji zatrudnienia, uznawania doświadczenia zdobytego w wyniku mobilności naukowców, zapewnienia możliwości zawierania umów zbiorowych pracy, wynagradzania wraz z odpowiednimi i sprawiedliwymi świadczeniami socjalnymi.

****

Stanowisko nr 10
XXXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Mazowsze

ws.  ratyfikacji umów międzynarodowych CETA i TTIP

WZD Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” zwraca się do Rządu RP o uwzględnienie narodowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej przy podejmowanie decyzji w sprawie ratyfikacji CETA i TTIP – umów handlowych pomiędzy Unią Europejską a Kanadą i USA.

Najwięcej obaw budzi możliwość sprowadzania do Polski produktów żywnościowych modyfikowanych genetycznie.

Załącznik: uchway_i_stanowiska_XXXII_WZD_RM.pdf

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz