Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność” został przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego powołanej dzisiaj przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rada zastąpiła Komisję Trójstronną i będzie stanowić forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.
W RDS będzie zasiadać 59 osób. Nowa Rada w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie po ośmiu członków będą miały „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a po sześciu cztery organizacje pracodawców – Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent będzie miał swojego przedstawiciela z głosem doradczym, podobnie jak prezesi NBP i GUS.
Przewodniczący będą się co roku zmieniali się – na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. W komisji przewodniczącym był stale reprezentant rządu. Teraz rada sama wybiera przewodniczącego ze swoich członków. Teraz funkcję tą będzie pełnił Piotr Duda, przewodniczący Związku.
www.solidarnosc.org.pl
fot.M.Żegliński
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!