Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” postanowiła wznowić z dniem 1 czerwca 2015 r. Akcję Protestacyjną. To wynik braku działań ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które potwierdziłyby chęć realizowania żądań Związku.
Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” przypomina, że od 2013 r. domaga się rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej według indeksu stopy inflacji liczonej od 2008 roku oraz podniesienia stawki rekompensaty za służbę w godzinach nadliczbowych z 60% stawki godzinowej do kwoty nie mniejszej niż 100% stawki godzinowej strażaka.
– Konieczność rewaloryzacji funduszu wynagrodzeń wynika z potrzeby pokrywania kosztów stałych elementów uposażenia, które zgodnie z przepisami co roku automatycznie wzrastają (np. wysługa lat), a także w celu możliwości prowadzenia właściwej polityki kadrowej (awanse w stopniu lub stanowisku) – uważają związkowcy. – W chwili obecnej jednostki organizacyjne PSP doszły do sytuacji, w której awans w stopniu lub stanowisku nie niesie podwyżki uposażenia a zwiększa liczbę zadań lub zakres odpowiedzialności – twierdzą.
W marcu strażacy rozpoczęli ogólnopolską akcję protestacyjną. 9 kwietnia Minister Spraw Wewnętrznych spotkał się ze Sztabem Protestacyjnym. Rozmowy dały związkowcom nadzieję na rozwiązanie spornych kwestii. Wstrzymano akcję protestacyjną. Niestety do czasu posiedzenia Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” w połowie maja do strażaków nie dotarły żadne informacje o postępach w realizacji podstawowych żądań Związku.
Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” jasno i stanowczo twierdzi, że bez dodatkowego wsparcia finansowego wielu komend powiatowych i miejskich ich funkcjonowanie w IV kwartale będzie się opierało na środkach, które powinny być przeznaczone na zatrudnienie i wynagradzanie strażaków. Według szacunków Związku już teraz kwota, która brakuje to 12.000.000,- złotych. Wdrożenie zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w zakresie sposobu naliczania dodatku z tytułu wysługi lat służby to kolejne 8.250.000,- złotych, które komendy muszą zabezpieczyć sobie same – oczywiście kosztem zatrudnienia i i wynagradzania strażaków. Oprócz tego brak rewaloryzacji funduszy wynagrodzeń za lata 2008 – 2014 w komendach powiatowych i miejskich będzie skutkował koniecznością zamrażania przyjęć do Państwowej Straży Pożarnej lub redukcją zatrudnienia.
Wobec takiej oceny sytuacji Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” postanowiła wznowić Ogólnopolską Akcję Protestacyjną. 1 czerwca do protestu przystępują województwa dolnośląskie, łódzkie oraz wielkopolskie.
Komunikat Krajowej Sekcji Pożarnictwa w załączeniu
Załącznik: Komunikat_prasowy.doc
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!