Problemy w budownictwie

Międzyzakładowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” działający w Grupie Kapitałowej Mostostalu Warszawa S.A. obradujący pod koniec kwietnia br. zabrał głos w sprawie niepokojącej sytuacji i obrony miejsc pracy w sektorze budownictwa.

Rynek budowlany znajduje się w największej recesji od lat. W 2012 r. sądy gospodarcze ogłosiły 219 upadłości polskich firm budowlanych. W porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi to wzrost o ponad 53%. Prognozy nie są optymistyczne. Bardzo zła kondycja finansowa polskich firm budowlanych sprawia, że bieżący rok będzie równie trudny. Firmy mają problem z płynnością i kłopoty z zatorami finansowymi. – Część firm przyjmowała warunki przetargowe inwestycji, mimo że były trudne do spełnienia. Problem zatorów płatniczych ma swoje źródło w trwającej od długiego czasu wojnie cenowej pomiędzy firmami budowlanymi. Każda z nich chcąc się utrzymać na rynku musi zejść z ceny często poniżej kosztów opłacalności, bo zasada obowiązująca w przetargach publicznych mówi, że najlepszą ofertą jest oferta najtańsza – uważają związkowcy.

Delegaci Mostostalu zaapelowali o rozpoczęcie prac w ramach Komisji Trójstronnej w sprawie zmiany przepisów w przetargach publicznych. Zdaniem związkowców przepisy ustawy powinny uniemożliwić udział firm spoza Unii Europejskiej, wykluczyć oferty najtańsze i najdroższe oraz firmy, które nie posiadają sił własnych.

Budowlańcy zwrócili również uwagę na problem pogorszenia sytuacji na rynku pracy i zróżnicowanie w osiąganych wynagrodzeniach. Zdaniem związkowców pracodawcy nadmiernie rozbudowują koszty zatrudnienia poprzez ustalanie zbyt wysokich wynagrodzeń kadry menadżerskiej. Przy czym wynagrodzenie to nie jest powiązane z osiąganymi wynikami. „Wiele firm poszerza strefę zagrożonych upadłością, ale ich menedżerowie nie ponoszą z tego tytułu ani uszczerbku na swoich wynagrodzeniach ani też nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za podejmowane działania” – czytamy w przyjętej przez MZD Uchwale.

Ponadto związkowcy zaniepokojeni są informacjami o poszerzającej się w budownictwie szarej strefie zatrudniania pracowników. W budowlance bardzo często wykorzystuje się pracowników pozostających bez pracy i oferuje się im możliwość pracy bez jej formalizowania. Pracodawcy oszczędzają na ubezpieczeniach społecznych nie przejmując się losem pracownika w przypadku wypadku przy pracy, o który na budowie nie trudno. Na nieuczciwych pracodawców nie mają również wpływu niskie kary nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy. Dlatego też MZD Mostostalu zaapelowało do władz związku o wystąpienie do parlamentu o zaostrzenie kar z zakazem prowadzenia działalności dla nieuczciwych pracodawców włącznie.

Delegaci wsparli działania władz regionalnych i krajowych Związku zmierzające do zablokowania uchwalenia przez rząd szkodliwych dla pracowników projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących zmian w przepisach o czasie pracy. Odnieśli się również do patologicznych zasad zatrudnienia pracowników na umowach o dzieło. 

Uchwały i Stanowiska Międzyzakładowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” działającego w Grupie Kapitałowej Mostostalu Warszawa S.A. w załączniku.

Załącznik: Uchway.pdf

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz