Omówienie spraw związanych z obroną zwalnianych członków Związku było najważnieszym tematem pierwszego posiedzenia Zarządu w nowym roku. Była to kontynuacja dyskusji rozpoczętej na poprzednich obradach. Powróciła sprawa zwolnień w PZLPiT Mazowsze, Hotelu Sobieskim, ZGN Bielany, śródmiejskich OPS-ach i Miejskim Domu Kultury w Legionowie.
Członkowie Zarządu zastanawiali się nad działaniami, które można podjąć by pomóc zwalnianym działaczom i członkom Związku. Pracownicy OPS-ów obecnie dochodzą swoich roszczeń na drodze sądowej. Problemem jest przewlekłość tych postępowań. Sprawy najczęściej trwają latami, a przecież trzeba jakoś żyć. Nieuczciwi pracodawcy o tym wiedzą i z premedytacją wykorzystują tą sytuację.
– W nowym zakładzie pracy powstałym po likwidacji Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście (OPS) oraz Śródmiejskiego Ośrodka Opiekuńczego im. prof. Andrzeja Tymowskiego (ŚOO) działa już organizacja związkowa, która dokonała wyboru władz. Pracownicy nie zlękli się, a pracodawcy nie udało się zlikwidować „Solidarności” w zakładzie pracy – powiedział Andrzej Kropiwnicki. Prezydium oczekuje również na wyniki kontroli zespołu mediacyjnego powołanego na wniosek Regionu przez Marszałka Województwa Mazowieckiego do wyjaśnienia sytuacji w PZLPiT Mazowsze. W styczniu odbędą się rozprawy sądowe Małgorzaty Sokalskiej zwolnionej przewodniczącej w Hotelu Sobieskim i Tamary Tarnickiej zwolnionej za działalność związkową w ZGN Bielany. W kolejnych miesiącach toczyć się będą rozprawy pozostałych osób zwolnionych za działalność związkową. Członkowie prezydium zaapelowali do zebranych o obecność na sprawch w roli obserwatorów.
Obecny na posiedzeniu Jerzy Wielgus poinformował o przygotowaniach podjętych przez Region Śląsko-Dąbrowski do strajku generalnego. W zakładach pracy prowadzone są referenda strajkowe. – Śląsk szykuje się do strajku solidarnościowego w obronie miejsc pracy, stale pogarszających się warunków życia i pracy, a także w związku z szykanami wobec działaczy związkowych. Chce pokazać, że w kraju dzieje się źle, a brak dialogu na szczeblu rządowym i samorządowym prowadzi do kłopotów – powiedział członek Prezydium KK.
– 24 stycznia w Gdańsku odbędzie się Komisja Krajowa. Na pewno będziemy poruszać kwestie relacji z pracodawcami w różnych strukturach i regionach. Zwiększa się bezrobocie, stale pogarsza się sytuacja pracowników na rynku pracy, mamy do czynienia z brakiem dialogu na wszystkich szczeblach począwszy od pracodawców, a skończywszy na ministerstwach – powiedział Wielgus.
Wiele emocji wśród członków Zarządu wzbudziła sprawa Gospodarczej Maliny za 2012 r. którą otrzymała „Solidarność”. „Nagroda” przyznawana jest przez przedsiębiorców z Pracodawców RP i czytelników Pulsu Biznesu, a w imieniu KK odebrał ją Jerzy Wielgus. Związek otrzymał Malinę za „negatywny wpływ na gospodarkę, szkodzenie przedsiębiorczości, psucie standardów na rynku i łamanie dobrych obyczajów biznesowych”.
– Wręczenie Maliny to policzek dla Związku. Uważam, że źle się stało że nagroda została odebrana – powiedziała Maria Ochman. –Musimy rozmawiać o tym co się dzieje. Od dłuższego czasu trwa nagonka na związki zawodowe. Panuje opinia, że są złe i szkodzą – mówił Ryszard Zieliński. Z kolei Andrzej Kierzkowski uznał, że powinna to być dla nas jeszcze większa mobilizacja. – Powinniśmy obiecać pracodawcom, że będziemy bardziej radykalni i konsekwentni – powiedział. – Martwiłbym się gdybyśmy przez związek pracodawców zostali pochwaleni. To byłoby niepokojące. Związek prowadzi wiele poważnych akcji i na nich powinniśmy się skupić. – powiedział Andrzej Piegutkowski.
Ponadto Zarząd przyjął Stanowisko w sprawie protestu rolników województwa zachodniopomorskiego, w którym poparł postulaty Miedzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. W przyjętym dokumencie Zarząd zwrócił się do Rządu RP o natychmiastowe podjęcie działań wspierających polskie rolnictwo, a w szczególności:
– zagwarantowanie skutecznej realizacji programu tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych;
– przygotowanie rozwiązań prawnych ograniczających pełną swobodę obrotu ziemią rolniczą i wspierających rodzinny charakter gospodarstw rolnych;
– wyrównanie warunków konkurencji polskich rolników wobec rolników starej UE poprzez wyrównanie poziomu dopłat bezpośrednich;
– wstrzymanie prób zalegalizowania upraw GMO w Polsce.
Członkowie Zarządu dokonali również wyrejestrowania Oddziału Wysokie Mazowieckie. Uchwała ma charakter formalny w związku z koniecznością wykonania uchwały Komisji Krajowej. Z uwagi na odległość i przewagę członków związku na terenie innego województwa zdecydowano o przeniesieniu Oddziału. – Dokumenty organizacji z tego terenu zostały uporządkowane i przekazane do Zarządu Regionu Podlaskiego. Przeniesienie odbyło się na zasadach bardzo przyjacielskich, solidarnościowych – powiedziała Barbara Kędra z Regionalnej Komisji Wyborczej. Tym samym w Regionie Mazowsze pozostało zarejestrowanych 21 Oddziałów.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!