22-23 listopada br. w Kielcach obradował XXVI. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Jednym z głównych punktów było podsumowanie dwóch lat obecnej kadencji. Informację o pracy Komisji Krajowej przedstawił szef Związku Piotr Duda.
Obrady Krajowego Zjazdu Delegatów poprzedziła uroczysta Msza św., która odbyła się w kieleckiej katedrze. Uroczystość poprowadził bp Kazimierz Ryczan, metropolita kielecki i Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy w asyście bp Mariana Florczyka. W imieniu delegatów o modlitwę w intencji „Solidarności” i ludzi pracy poprosił przewodniczący Piotr Duda.
W swojej homilii bp Ryczan szczególną uwagę zwrócił na znaczenie solidarności, jako wartości czy etosu życia. Metropolita namawiał do spojrzenia na współczesne oblicze solidarności i związku zawodowego, który jest emanacją tej wartości. Jej siła nie była wynikiem nienawiści, nie torowały jej drogi czołgi.
Duszpasterz zaznaczył, że rolą związku obecnie jest dopominanie się o godne wynagrodzenie, prawa pracownicze ale także edukacja. – Zachowajcie czyste ręce. Nie dokładajcie się afer. Bez czystych rąk nie ma solidarności – przestrzegał biskup kielecki.
Po uroczystości delegaci złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. księdza Jerzego Popiełuszki.
Przed rozpoczęciem obrad delegatów przywitał Waldemar Bartosz, przewodniczący ZR Świętokrzyskiego i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz opowiedziała o działaniach, które podejmuje Państwowa Inspekcja Pracy. – Łączy nas z „Solidarnością” wspólny cel, ochrona pracownika i jego niezbywalnych praw – mówiła Hickiewicz.
Prezes IPN Łukasz Kamiński dziękował delegatom za wspólne przedsięwzięcia podejmowane ze Związkiem.
Janusz Śniadek w gorzkim wystąpieniu przypominał, że „to o Polskę zawsze chodzi”. Według byłego przewodniczącego KK spór o Polskę dotyczy ideałów sierpnia.
W swoim wystąpieniu Szef „S” przypomniał działania Związku w ostatnich dwóch latach oraz nakreślił wyzwania stojące przed działaczami w najbliższym czasie. Jak zapowiadał będzie to wymagało większej aktywności członków Związku.
– Bieżąca kadencja przypada na lata sprawowania władzy przez rząd zdecydowanie antypracowniczy i antyobywatelski. To okres głębokiego kryzysu dialogu społecznego, ostentacyjnego lekceważenia opinii społecznej oraz zaostrzenia antyzwiązkowych działań pracodawców – mówił Duda.
Jedną z pierwszych decyzji podjętej w nowej kadencji była obywatelska inicjatywa w sprawie wzrostu minimalnego wynagrodzenia do 50 proc. przeciętnej płacy. Projekt, pod którym podpisało się kilkaset tysięcy osób trafił do parlamentu. Wielkiego zaangażowania członków i struktur Związku wymagała inicjatywna „Solidarności” dotycząca referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Podpisy pod wnioskiem do parlamentu złożyło ponad 2 mln Polaków.
– Nasze dwie obywatelskie inicjatywy ustawodawcze zyskały wsparcie milionów Polaków. Przed Trybunałem Konstytucyjnym skutecznie obroniliśmy prawo pracowników do dnia wolnego od pracy. Nasze wspólne działania przynoszą efekty w postaci coraz wyższego poziomu zaufania społecznego – mówił przewodniczący Piotr Duda.
Zgodnie z przyjętą dwa lata temu uchwałą programową „Solidarność” podjęła również działania na rzecz stabilnego zatrudnienia. Trwająca obecnie kampania „Stop umowom śmieciowym” ma na celu zwrócenie uwagi na skalę i konsekwencje tego problemu szczególnie dla młodych pracowników. Związek przygotował i zaproponował rządowi dwa projekty ustaw. Jedna dotyczy oskładkowania umów o dzieło, a druga pracowników tymczasowych. – Jest nieprawdą, że w naszym projekcie znajduje się ozusowanie pracy studentów i młodzieży. Praca tymczasowa, to wielki problem. Bo praca tymczasowa stała się pracą na stałe. Agencje zrobiły sobie z pracowników niewolników. Musimy z tym walczyć – podkreślał przewodniczący. Stabilizacja zatrudnienia, to warunek dalszego rozwoju cywilizacyjnego. Stąd kampania „Solidarności” w sprawie umów śmieciowych.
Przewodniczący zwrócił również uwagę na międzynarodowe działania Związku w sprawie prawa do strajku na poziomie europejskim czy układów zbiorowych pracy na poziomie przedsiębiorstw międzynarodowych.
– To my mamy wykorzystać polityków do naszych celów, a one są jasne – pomóc pracownikom. Dla polityków mamy być partnerami i tak jest – mówił przewodniczący określając relacje Związek-polityka. Przypomniał również, że Związek będzie monitorował czy parlamentarzyści dotrzymują danego przed wyborami słowa poprzez stronę internetową sprawdzampolityka.pl gdzie umieszczane są informacje dotyczące ważnych głosowań.
Na Krajowym Zjeździe Delegatów odbyła się również debata dotycząca polityki przemysłowej. Delegaci podkreślali, że bez przemysłu nie ma rozwoju gospodarczego. Zwracali również uwagę na braki w obowiązującej przez ostatnie dwa lata ustawie antykryzysowej, a które mogłyby pomóc w ochronie miejsc pracy w trudnych momentach.
Delegaci przyjęli także uchwały porządkujące sprawy statutowe. Jedna z ważniejszych określa, że członkostwo w Związku nabywa się z chwilą rejestracji organizacji. Uzupełniono również skład Komisji Krajowej. Weszli do niej: Dariusz Mądraszewski, Bogdan Olszewski, Jarosław Wilner.
Delegaci KZD przyjęli list do Jego Świątobliwości Benedykta XVI, w którym zaznaczyli, że „NSZZ „Solidarność” jest gotowy na zrealizowanie apelu Waszej Świątobliwości o pokonanie gospodarczego i społecznego kryzysu wspólnie, w sposób odpowiedzialny, angażując wszystkich uczestników rynku pracy”. Zebrani przegłosowali również uchwały w sprawie nadania tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” Marianie Popiełuszko, Stanisławowi Płatkowi, ks. prałatowi Zbigniewowi Dołhaniowi, ks. Henrykowi Bolczykowi, abp. Leszkowi Głódziowi oraz pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu.
STANOWISKO NR 18 XXVI KZD ws. zwolnień członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PZLPiT „Mazowsze”
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec zwolnienia członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” i dyskryminacji członków Związku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego. Niczym innym jak przejawem dyskryminacji jest wykluczenie przedstawiciela Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z Komisji Konkursowej na kandydata na stanowisko dyrektora PZLPiT „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego w Karolinie, oraz brak dialogu pomiędzy Zarządem Województwa Mazowieckiego, a Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
Krajowy Zjazd Delegatów żąda przywrócenia członków Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” do pracy i włączenia przedstawiciela Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” do składu komisji konkursowej powoływanej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
(stanowisko przyjęto na wniosek delegatów Regionu Mazowsze)
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!