Niejasne kryteria sprzedaży PKS-ów na Mazowszu

Stanowisko w sprawie sposobu realizowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaży P PKS-ów w województwie mazowieckim przyjęło Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” na posiedzeniu w dniu 23 lutego br.
Z dużym zaniepokojeniem Prezydium obserwuje proces prywatyzacji PPKS województwa mazowieckiego, realizowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Niejasne są kryteria, którymi kierowało się Ministerstwo przy wyborze dwóch firm dopuszczonych do dalszych negocjacji” – czytamy w przyjętym Stanowisku.
W czasie wizyty w Ministerstwie związki zawodowe uzyskały zapewnienie, że przy wyłanianiu inwestora dla PKS-ów będą obowiązywały następujące kryteria:
1. Wiarygodność inwestora.
2. Wieloletnia działalność firmy na rynku przewozu ludności oraz deklaracja dalszego prowadzenia tej działalności.
3. Zainteresowanie kupca wszystkimi wystawionymi do sprzedaży PKS-ami województwa mazowieckiego.
Tymczasem dwie firmy dopuszczone do dalszych negocjacji budzą niepokój wśród związkowców i w ich ocenie nie gwarantują rozwoju PKS-ów w przyszłości oraz warunków pracy na poziomie polskich standardów dla zatrudnionych pracowników.
Zdziwienie budzi również fakt, że Ministerstwo Skarbu odrzuciło rodzime firmy działające od lat na polskim rynku przewozowym.
Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” bezwzględnie oczekuje więc od Ministerstwa jako właściciela rozpoczęcie negocjacji a następnie podpisanie przez właściciela, kupującego i stronę społeczną pakietu gwarancji pracowniczych i socjalnych.
W przypadku nie spełnienia żądań Związek podejmie wszelkie statutowe działania celem doprowadzenia do przekształceń PKS-ów korzystnych dla państwa polskiego, pasażerów i pracowników.

Stanowisko ws. sposobu realizowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedaży PPKS-ów w województwie mazowieckim dostępne jest w pliku do pobrania.

Załącznik: stanowisko.pdf

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz