W związku z toczącymi się wydarzeniami, dotyczącymi problemu wzrostu i wielkości wynagrodzeń w oświacie, informuję:
1. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na spotkaniu 11 stycznia 2008 roku z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła szereg ważnych problemów dotyczących oświaty, w tym obecnie palącego problemu wynagrodzeń w oświacie.
W związku z toczącymi się wydarzeniami, dotyczącymi problemu wzrostu i wielkości wynagrodzeń w oświacie, informuję:
1. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na spotkaniu 11 stycznia 2008 roku z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła szereg ważnych problemów dotyczących oświaty, w tym obecnie palącego problemu wynagrodzeń w oświacie.
Wnioski najważniejsze:
a) podwyżka od stycznia 2008 nie może być w części tzw. wynagrodzenia zasadniczego niższa niż możliwości budżetowe przyjęte przez Sejm i Senat, a zatem nie może być dla żadnej grupy zawodowej niższa niż 10% w tabeli płac,
b) Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domaga się kolejnej podwyżki w oświacie jeszcze w tym roku, co stoi w zgodzie z ranga zawodu i deklaracjami wyborczymi rządzących,
c) Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domaga się wynegocjowania ze związkami zawodowymi znaczących podwyżek w latach 2009-2011, co równocześnie zapobiegnie migracji nauczycieli z kraju.
2. 16 stycznia 2008 wszystkie związki zawodowe uczestniczyły w rozmowach płacowych z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej na tematy:
– tabela na rok 2008 najniższych stawek wynagrodzenia zasadniczego,
– treści całego rozporządzenia płacowego.
Rozmowy te maja być kontynuowane prawdopodobnie 31 stycznia 2008 roku.
Dziś wiadomo, że:
1. Proponowana przez rząd stawka wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli dyplomowanych jest za niska,
2. Nauczyciele przedszkoli nadal mają być pomijani w rozporządzeniu płacowym przy dodatkach za wychowawstwo (mimo korzystnych wyroków sądowych),
3. Rząd do tej chwili nie ustosunkował się do propozycji Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” dotyczącej jeszcze jednej podwyżki płac w bieżącym roku.
3. 18 stycznia 2008 roku odbyła się dobrze zorganizowana manifestacja ZNP pokazująca determinację środowiska pracowników oświaty i wskazująca, że nie może być dalszej wyrozumiałości dla polityków, którzy w kampaniach wyborczych głoszą: „sprawy oświaty są ogromnie ważne i pilne do rozwiązań”, a po wyborach uznają, że są co najwyżej ważne.
4. Zwołuję posiedzenie nadzwyczajne Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na dzień 28 stycznia 2008 roku na godzinę 1200.
Miejsce obrad: Hotel „DIALOG” w Warszawie przy ul. Limanowskiego 23.
Temat: decyzje strategiczne dotyczące sytuacji płacowej w oświacie, uwzględniające metody i środki obrony interesów pracowniczych.
Przewodniczący SKOiW NSZZ Solidarność
Stefan Kubowicz
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!