XXI. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

19 października Msza św. w kościele Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zgromadziła setki ludzi, którzy uczcili przypadającą w tym roku XXI. rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego księdza Jerzego.

19 października Msza św. w kościele Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zgromadziła setki ludzi, którzy uczcili przypadającą w tym roku XXI. rocznicę męczeńskiej śmierci Sługi Bożego księdza Jerzego.

Zebranych powitał Proboszcz parafii Św. Stanisława Kostki ks. prałat Zygmunt Malacki. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: mama ks. Jerzego Marianna Popiełuszko z najbliższą rodziną, kapłani, księża, którzy przybyli z pielgrzymką do Grobu z włoskiej miejscowości Argiento, władze samorządowe Warszawy oraz Żoliborza, przedstawiciele władz NSZZ ?Solidarność? z Komisji Krajowej, Regionów oraz organizacji związkowych. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe oraz delegacje z całej Polski.

Wspominając ks. Jerzego proboszcz parafii powiedział: ?W XXI. rocznicę Jego śmierci jesteśmy świadomi, że zło dobrem zwyciężył. Uczynił to co wydawało się niemożliwe, bo zło wydawało się tak potężne. Ks. Jerzy uczynił to głosem prawdy, wierności Chrystusowi, solidarności z człowiekiem. (..) Tym samym spełnia się pragnienie Jana Pawła II ?Modlę się, aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie?. Mamy wiele świadectw, które świadczą o uzdrowieniach. Także nasze spotkanie potwierdza, że: Zło dobrem zwyciężył?.

Mszy przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja ks. kardynał Józef Glemp. Prymas Polski odwołał się do tragicznych wydarzeń sprzed 21 lat oraz przeobrażeń, które dokonały się w ciągu minionego czasu: zmienił się ustrój, wprowadzono nową konstytucję, konkordat, zmieniły się granice administracji kościelnej, Polska weszła do NATO i Unii Europejskiej. Ksiądz kardynał zastanawiał się: ?Łzy tamtych dni już oschły, ale czy usunięto wszystkie troski? 21 lat to w życiu jednego człowieka duża odległość. Wymaga dojrzałości do odpowiedzialności za samego siebie i społeczeństwo. Przez męczeńską śmierć zadaną ks. Jerzemu chciano dać dowód, że można dobro zwyciężyć złem. Tymczasem to było zwycięstwo ukrzyżowanego?. Wyraził także przekonanie, że proces beatyfikacyjny księdza ukaże w pełni całe bogactwo Jego dobra. Duchowny przywołał także w pamięci zebranych ostatnią pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski a także Jego ostatnią drogę w której mu towarzyszyliśmy.

Podczas mszy licznie zebrane delegacje z organizacji związkowych, sekretariatów branżowych, regionów złożyły na ręce księdza kardynała dary ołtarza.

Wystąpienia wygłosili V-ce Przewodniczący Komisji Krajowej Jerzy Langer oraz Prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Obaj przypomnieli problemy moralne i polityczne, które podejmował i o których mówił ks. Jerzy w swoich kazaniach. Lech Kaczyński wyraził także przekonanie, że choć obecnie Polska jest dzisiaj krajem wolnym i demokratycznym to nadal należy walczyć o godność człowieka, o poszanowanie jego praw przede wszystkim pracowniczych. Zapowiedział także: ?Sprawa zabójstwa ks. Jerzego nie została do końca wyjaśniona. Chciałbym tutaj w obecności szanownej, przewielebnej mamy ks. Jerzego oraz zebranych gości powiedzieć w imieniu ugrupowania, które mnie popiera zrobimy wszystko żeby ta prawda do końca wyjaśniona została. Nie w imię zemsty, lecz w imię prawa i sprawiedliwości?.

Do zebranych przemówił także Przewodniczący Regionu Mazowsze Jerzy Wielgus, który wraz z Marią Ochman na ręce ks. kardynała Józefa Glempa złożył kwiaty oraz wyrazy wdzięczności za oparcie, jakie ?Solidarność? przez te wszystkie lata znajdowała w kościele katolickim.

Szczególnie wzruszającym momentem było wręczenie przez przedstawicieli ZRM Medalu XXV-lecia NSZZ ?Solidarność? mamie ks. Popiełuszki- Mariannie Popiełuszko z wyrazami najwyższej czci za dar życia księdza Jerzego duchowego patrona solidarności, męczennika, który za umiłowanie ojczyzny, wolności i prawdy oddał swe młode kapłańskie życie.

Uroczystości zakończyły się Apelem Poległych odczytanym przy grobie księdza Jerzego, na którym delegacje złożyły wieńce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz