XIX Krajowy Zjazd Delegatów

W dniach 13-14 października br. w Wasilkowie koło Białegostoku odbył się XIX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".

W dniach 13-14 października br. w Wasilkowie koło Białegostoku odbył się XIX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".

W czasie Zjazdu przedstawiciele Związku spotkali się z Lechem Kaczyńskim, kandydatem na prezydenta RP. Przed spotkaniem KZD przyjął specjalne stanowisko w sprawie przemian ustrojowych w Polsce w 25. rocznicę powstania Związku.

W pierwszym stanowisku przyjętym podczas XIX KZD delegaci opowiedzieli się za: Polską budowaną na gruncie wartości chrześcijańskich i katolickiej nauki społecznej, rozwojem Polski w oparciu o Europejską Kartę Społeczną, z poszanowaniem fundamentalnych praw człowieka i prawa pracowników do godnej pracy i godziwej płacy. Związek sprzeciwia się kontynuowaniu liberalnych eksperymentów prowadzących do łamania praw i godności ludzkiej oraz rozwarstwienia społecznego. "NSZZ Solidarność oczekuje od parlamentu, rządu i prezydenta działania według tych zasad".

Przyjęte przez delegatów stanowisko zostało wręczone Lechowi Kaczyńskiemu. Kandydat na prezydenta RP zapewniał, że opowiada się za modelem Polski socjalnej a nie liberalnej. Powiedział również, że zawsze był w "Solidarności" i w niej pozostanie. Kaczyński powtórzył również najważniejsze punkty swojego programu, o którym mówił na wrześniowym posiedzeniu Komisji Krajowej w Gdańsku. Mówił m.in. o ulgach dla firm na każdą zatrudnioną osobę, uldze prorodzinnej oraz wsparciu budownictwa mieszkaniowego. Zapowiedział również, że sprzeciwi się próbom liberalizacji prawa pracy.

Delegaci owacyjnie przyjęli zapowiedzi Lecha Kaczyńskiego. – Nie ma wątpliwości, że ten aplauz to dowód poparcia. Pójdziemy do wyborów, bo mamy swojego kandydata – powiedział Janusz Śniadek. Przewodniczący zapowiedział również, że "Solidarność" nadal będzie się wypowiadała na tematy ważne dla pracowników.

 Po spotkaniu delegaci zajęli się projektami uchwał okołostatutowych. Po pierwszym czytaniu przyjęto uchwały: w sprawie zasad przeprowadzania wyborów i odwoływania członków wszystkich władz Związku, w sprawie zasad funkcjonowania i zakresu kompetencji komisji rewizyjnych, w sprawie zasad tworzenia i rejestracji branżowych jednostek organizacyjnych Związku, w sprawie zasad afiliacji jednostek organizacyjnych "S" do międzynarodowych struktur związkowych oraz w sprawie zmiany uchwały finansowej. Po drugim czytaniu przyjęto uchwałę w sprawie zasad zatrudniania członków władzy wykonawczej i kontrolnej oraz zasad tworzenia i funkcjonowania regionów.

Delegaci przyjęli również uchwałę w sprawie nadania tytułu zasłużony dla NSZZ "Solidarność". Wyróżnieni zostali, m.in.: Lech Wałęsa, Ks. Józef Belniak, Ks. Henryk Jankowski, Roman Paweł Kotzbach, Bożena Maria Mrozinkiewicz, Stefan Pastuszewski.

XIX Krajowy Zjazd Delegatów przyjął również: apel w sprawie wyborów prezydenckich oraz zakazu handlu w niedzielę i święta a także stanowiska w sprawie służby zdrowia oraz rent i emerytur.

Drugiego dnia Zjazdu na górze krzyży w Świętej Wodzie poświęcono tablicę upamiętniającą XIX Krajowy Zjazd Delegatów. Na tablicy zostały umieszczone słowa Jana Pawła II skierowane do NSZZ "S" w listopadzie 2003 r.: "Z Bożą pomocą pełnijcie dzieło, które razem rozpoczęliśmy przed laty".

 

Dział Informacji KK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz