„Kobiety potrafią!” – V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność”

Od 19 do 21 października odbywa się w Warszawie V Forum Kobiet. Hasło tegorocznego spotkania to: „Odważne i Niepokorne. Kobiety dla Niepodległości”.
Forum rozpoczęło się od złożenia kwiatów przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Uczestniczki wydarzenia brały także udział w uroczystej Mszy Świętej w 38. rocznicę śmierci Patrona Solidarności.
Następnego dnia odbyła się główna konferencja. Jej uczestników zaszczyciła obecnością minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister podkreśliła, jak ważna jest rola kobiet w historii NSZZ „Solidarność”, ale także we współczesnej Polsce. – Wiemy, że kobiety potrafią. My w ministerstwie też tego doświadczamy, kiedy trzeba, uśmiechając się, podejmować trudne tematy i nie pokazywać swoich emocji. Ja w życiu zawodowym i prywatnym wyznaję zasadę, że przede wszystkim trzeba rozmawiać wprost o problemach, bo wtedy można je zdiagnozować, znaleźć rozwiązanie i iść do przodu, robiąc dobre rzeczy – podkreśliła minister Maląg. – My jako rząd przede wszystkim będziemy wspierać kobiety, będziemy wprowadzać takie rozwiązania, które są rozwiązaniami dobrymi, aby Polska mogła być państwem nowoczesnym, silnie rozwijającym się, ale opartym na tradycji, opartym na silnym fundamencie, jakim jest rodzina – dodała.

– Dzisiejsze nagrody to przede wszystkim podziękowania za to, co, kochane panie, robicie każdego dnia – powiedziała minister Maląg.

Wcześniej zgromadzonych witała przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ „Solidarność”, Joanna Kruk. – Bardzo się cieszę, że mogę już po raz piąty was powitać. Forum Kobiet zostało wymyślone jako nasze święto w Solidarności. Poprzednie forum odbyło się w Częstochowie, w zamkniętym gronie, bez spotkania face to face – mówiła i dodała: – Mieliśmy ze sobą ograniczony kontakt. Przestaliśmy się motywować, zamknęliśmy się w domach, pracy związkowej też nam trochę ubyło. Natomiast problemów wcale nie jest mniej. Dlatego mam nadzieję, że to forum w dosyć licznym gronie pozwoli na to, żebyśmy dziś i jutro porozmawiali ze sobą na temat aktualnej sytuacji.

„Ten geniusz kobiety widoczny jest w historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego «Solidarność». Pamiętamy m.in. o śp. Annie Walentynowicz, pięknie nazwanej Anną Solidarność, o Ewie Ossowskiej, Alinie Pienkowskiej czy o Joannie Dudzie-Gwieździe. To one w pewnym momencie podtrzymały sierpniowy strajk, domagając się realizacji postulatów. […] Tak, to kobiety Solidarności stanowiły wtedy 54 proc. członków Solidarności. Były tym czynnikiem sprawczym. Warto o tym mówić, bo zapłaciły za to ogromną cenę” – przekonywała w liście wicemarszałek Gosiewska. Dodała: „Dziś rola związku zmienia się, tak jak zmienia się świat i otoczenie. Ale jedno pozostaje niezmienne – upominanie się o najbiedniejszych, najuboższych, odtrąconych, pokrzywdzonych”.

Patronat honorowy nad V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” objęły: pani Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP oraz pani Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej.

Organizatorem V Forum Kobiet była Regionalna Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze przy współpracy z Sekcją Krajową Kobiet NSZZ „Solidarność” i Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.

Współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,

Partnerami merytorycznymi – Muzeum Historii Polski i Polska Fundacja Narodowa.

Sponsorami wydarzenia byli: Lotto – Totalizator Sportowy Sp. z o.o. oraz PGE Fundacja.

Patronat medialny nad Forum objęli: TySol oraz Kurier Mazowsza.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz