Od 19 do 21 października odbywa się w Warszawie V Forum Kobiet. Hasło tegorocznego spotkania to: „Odważne i Niepokorne. Kobiety dla Niepodległości”.
Następnego dnia odbyła się główna konferencja. Jej uczestników zaszczyciła obecnością minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister podkreśliła, jak ważna jest rola kobiet w historii NSZZ „Solidarność”, ale także we współczesnej Polsce. – Wiemy, że kobiety potrafią. My w ministerstwie też tego doświadczamy, kiedy trzeba, uśmiechając się, podejmować trudne tematy i nie pokazywać swoich emocji. Ja w życiu zawodowym i prywatnym wyznaję zasadę, że przede wszystkim trzeba rozmawiać wprost o problemach, bo wtedy można je zdiagnozować, znaleźć rozwiązanie i iść do przodu, robiąc dobre rzeczy – podkreśliła minister Maląg. – My jako rząd przede wszystkim będziemy wspierać kobiety, będziemy wprowadzać takie rozwiązania, które są rozwiązaniami dobrymi, aby Polska mogła być państwem nowoczesnym, silnie rozwijającym się, ale opartym na tradycji, opartym na silnym fundamencie, jakim jest rodzina – dodała.
Wspólnie z Anną Schmidt, pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania, minister wręczyła uczestniczkom spotkania Odznaki Honorowe Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Odznakę Primus in Agendo otrzymały panie: Mariola Gąsior, Jolanta Kamińska, Anna Kerner, Danuta Kubacka, Irena Nowak, Anna Rakocz oraz Lidia Zenobia Oleksińska (nieobecna podczas uroczystości). Wręczono także odznaki Meritis pro Familia – Zasłużony dla Rodziny.
– Dzisiejsze nagrody to przede wszystkim podziękowania za to, co, kochane panie, robicie każdego dnia – powiedziała minister Maląg.
Wcześniej zgromadzonych witała przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ „Solidarność”, Joanna Kruk. – Bardzo się cieszę, że mogę już po raz piąty was powitać. Forum Kobiet zostało wymyślone jako nasze święto w Solidarności. Poprzednie forum odbyło się w Częstochowie, w zamkniętym gronie, bez spotkania face to face – mówiła i dodała: – Mieliśmy ze sobą ograniczony kontakt. Przestaliśmy się motywować, zamknęliśmy się w domach, pracy związkowej też nam trochę ubyło. Natomiast problemów wcale nie jest mniej. Dlatego mam nadzieję, że to forum w dosyć licznym gronie pozwoli na to, żebyśmy dziś i jutro porozmawiali ze sobą na temat aktualnej sytuacji.
Do uczestniczek kongresu list skierował również prezydent Andrzej Duda. Z kolei dr Marzena Cichorzewska odczytała list skierowany do uczestniczek forum przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską. „Tegoroczną dewizą spotkania jest rola polskich kobiet w odbudowywaniu wolności i utrzymywaniu niepodległości oraz ich liczne role we współczesnym życiu społecznym” – napisała wicemarszałek Gosiewska. Przywołała też słowa Jana Pawła II: „Trzeba zdać sobie sprawę z wielostronnego wkładu kobiety w życie całych społeczeństw i narodów. Jest to wkład natury przede wszystkim duchowej i kulturowej, ale także społeczno-politycznej i ekonomicznej. Jakże wiele zawdzięczają kobiecie różne dziedziny życia społecznego i państwowego, kultury narodowe oraz cały postęp ogólnoludzki! Postęp ocenia się zwykle według kategorii naukowych i technicznych, i także w tych dziedzinach nie brak wkładu kobiet. Jednakże nie jest to jedyny wymiar postępu, a tym bardziej nie jest to wymiar zasadniczy. Ważniejszy od niego jest wymiar społeczno-etyczny, który bierze pod uwagę odniesienia międzyosobowe i zalety ducha. Społeczeństwo najwięcej zawdzięcza «geniuszowi kobiety» właśnie w tym wymiarze, który bardzo często urzeczywistnia się bez rozgłosu, w codziennych relacjach międzyosobowych, a szczególnie w życiu rodziny”.
„Ten geniusz kobiety widoczny jest w historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego «Solidarność». Pamiętamy m.in. o śp. Annie Walentynowicz, pięknie nazwanej Anną Solidarność, o Ewie Ossowskiej, Alinie Pienkowskiej czy o Joannie Dudzie-Gwieździe. To one w pewnym momencie podtrzymały sierpniowy strajk, domagając się realizacji postulatów. […] Tak, to kobiety Solidarności stanowiły wtedy 54 proc. członków Solidarności. Były tym czynnikiem sprawczym. Warto o tym mówić, bo zapłaciły za to ogromną cenę” – przekonywała w liście wicemarszałek Gosiewska. Dodała: „Dziś rola związku zmienia się, tak jak zmienia się świat i otoczenie. Ale jedno pozostaje niezmienne – upominanie się o najbiedniejszych, najuboższych, odtrąconych, pokrzywdzonych”.
Z kolei Waldemar Dubiński, zastępca przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, odczytał list wysłany do uczestniczek forum przez przewodniczącego KK NSZZ „S” Piotra Dudę. „Jak przystało na chrześcijański związek zawodowy, najważniejsze wydarzenia dla Solidarności rozpoczynamy wspólną modlitwą. Nie inaczej jest w przypadku V Forum Kobiet NSZZ «Solidarność», które w dniu wczorajszym na warszawskim Żoliborzu w rocznicę śmierci naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostało zainaugurowane Mszą Świętą w kościele św. Stanisława Kostki. To w sposób jednoznaczny pokazuje, na jakich wartościach budowany jest nasz Związek” – przekonywał w liście Piotr Duda. „Bardzo nie lubię dzielić naszego związku na kobiety i mężczyzn, na robotników i umysłowych, na tych z Wybrzeża, Śląska czy Mazowsza. Jesteśmy jedną Solidarnością. Jednak rola, jaką pełniły w naszej historii kobiety, wymaga odrębnego spojrzenia i obiektywnej oceny. Wskazują na to tematy poszczególnych paneli” – napisał Piotr Duda.
Bardzo ważną częścią forum była konferencja problemowa. W tym roku tematem przewodnim była rola polskich kobiet w zdobywaniu i utrzymywaniu wolności i niepodległości oraz ich pozycja we współczesnym życiu społecznym. Dyskutowano w ramach paneli: „Pani na gospodarstwie. Rola kobiety w życiu społecznym”, „Czapka żołnierska zamiast kapelusza” oraz „Bohaterki opozycji lat 80.”.
Patronat honorowy nad V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” objęły: pani Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP oraz pani Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej.
Organizatorem V Forum Kobiet była Regionalna Sekcja Kobiet NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze przy współpracy z Sekcją Krajową Kobiet NSZZ „Solidarność” i Zarządem Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”.
Współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej,
Partnerami merytorycznymi – Muzeum Historii Polski i Polska Fundacja Narodowa.
Sponsorami wydarzenia byli: Lotto – Totalizator Sportowy Sp. z o.o. oraz PGE Fundacja.
Patronat medialny nad Forum objęli: TySol oraz Kurier Mazowsza.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!