Zakaz handlu w niedziele po nowemu, czyli powrót do normalności

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego i powrót od 1 sierpnia do zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z 2018 roku to przywrócenie normalności w placówkach handlowych – ocenił w rozmowie z Portalem Spożywczym Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Jak podkreślił, zapisy ustawy covidowej z 2022 r. wprowadziły możliwość powierzenia pracownikom w niedziele wykonania „innych czynności handlowych” na skutek paniki jaka nastała w sklepach, masowego wykupu towarów pierwszej potrzeby i problemów organizacyjnych niektórych sieci handlowych. Brakowało wówczas ryżu, mąki czy papieru toaletowego. Okres ten był jednak bardzo krótki, trwał 2 tygodnie. – Rząd zdecydował się na taki krok, żeby przedsiębiorcy mieli możliwość dotowarowania sklepu artykułami pierwszej potrzeby. Niestety, ale możliwość ta została wykorzystana przez niektórych pracodawców, którzy przymuszali pracowników do pracy w niedziele, nie radząc sobie z organizacją pracy i zapewnieniem odpowiedniej liczby pracowników. Zatrudnieni natomiast mieli za zadanie rozładować nie tylko produkty pierwszej potrzeby, ale cały towar, włącznie z alkoholem i papierosami – dodał Alfred Bujara, Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
Alfred Bujara dodał, że na problem wykorzystywania ustawy do pracy w sklepach w niedziele, „Solidarność” zwróciła uwagę już rok temu przy okazji przekształcenia stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Wówczas Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” zwrócił się do Premiera RP Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o pilną nowelizacje Ustawy z dnia 31.03.2020 r. o zmianę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, a konkretnie o wykreślenie z niej art. 15i. – Po panice, jaka przeszła w pierwszej fali pandemii, nie było już takiej potrzeby. Nie mieliśmy już do czynienia z tak szybkim wykupem towarów, aby to pracownicy nie nadążyli z wykładaniem towaru. W piśmie podkreślaliśmy, że nie występują żadne merytoryczne przesłanki dla dalszego funkcjonowania art. 15. Nie było absolutnie żadnego uzasadnienia, aby ten stan trwał nadal. Dlatego też liczyliśmy na szybkie przeprowadzenie nowelizacji – dodał.
Jego zdaniem, po przywróceniu obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele pracodawcy będą musieli inaczej rozwiązać problemy organizacyjne, najprawdopodobniej zatrudniając kolejnych pracowników. Oszczędności, do których dążyli pracodawcy, odbywały się kosztem osób zatrudnionych, które dziś, podobnie jak my, cieszą się z prawa do niedzielnego odpoczynku z rodzinami.
Katarzyna Barańska radca prawny, zaznaczyła, że przedsiębiorcy będą musieli wrócić do prowadzenia działalności sprzed wprowadzenia ustawy covidowej, czyli będą musieli przeanalizować swój biznes w kontekście wyjściowego brzmienia ustawy o zakazie handlu w niedziele. – W związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego firmy nie będą miały żadnych dodatkowych furtek na obejście zakazu handlu w niedziele, a za niestosowanie się do zapisów ustawy grozi kara grzywny do 100 tys. zł. Ponownie zaczną się jednak dyskusje o „przeważającej działalności”, placówkach pocztowych i sklepikach rodzinnych. Powrócimy do literalnego czytania i brzmienia tego co obserwowaliśmy w 2020 r. W sposób naturalny kończy się pandemia, kończą się również „szczególne i tymczasowe” okresy wyznaczane przez prawo – powiedziała dr Barańska.
Zgodnie z ustawą o zakazie handlu z 2018 r. przedsiębiorcy, którzy wbrew zapisom ustawy powierzą pracownikowi lub zatrudnionemu wykonanie czynności związanych z handlem, powinni liczyć się z karą grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Takiej kary mogą się również spodziewać przedsiębiorcy, którzy zlecą wykonywanie czynności związanych z handlem 24 grudnia po godz. 14.00 oraz w sobotę przed Wielkanocą.
źródło: portalspozywczy.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz