Uroczystości upamiętniające bunt pracowników w Ursusie

Już po raz 48 pod pomnikiem wydarzeń czerwcowych z 1976 roku w Ursusie odbyły się uroczystości upamiętniające bunt pracowników. Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

25 czerwca w 1976 roku w Zakładach Mechanicznych Ursus rozpoczyna się strajk robotników oburzonych projektem nagłej podwyżki cen, którą przygotował rząd premiera Jaroszewicza. Podobne protesty wybuchają także w Radomiu i Płocku. Zamieszki zostają stłumione, a organizatorzy zajść i blokady linii kolejowej w Ursusie ukarani. Aresztowano 179 osób, w następnych dniach pozbawiono pracy w sumie 700 osób. Jednocześnie rząd Jaroszewicza odstępuje od wprowadzenia wyższych cen.

Wydarzenia z Czerwca ’76 w Radomiu, Ursusie i Płocku mobilizują różnorodne środowiska do niesienia pomocy represjonowanym, a w rezultacie do stworzenia w 1977 roku Komitetu Obrony Robotników. Pociąga to za sobą splot zdarzeń ukoronowanych powstaniem niezależnych związków zawodowych. Samoorganizujący się w 1980 roku robotnicy Ursusa zawiązują z kolei struktury, które kilka tygodni później wraz z Hutą Warszawa  i innymi zakładami tworzą struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze.

W czerwcu 1991 roku podczas pielgrzymi do Polski, Jan Paweł II wygłasza homilię, w której słyszymy; „Można powiedzieć, że rok 1976 stał się wstępem do dalszych wydarzeń lat osiemdziesiątych. Kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń, tortur zwłaszcza praktykowanych pod nazwą „ścieżek zdrowia”, śmierci między innymi jednego z sandomierskich duszpasterzy – poprzez to wszystko torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz