XLIII posiedzenie plenarne WRDS – 30 października 2024 r.

30 października br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie z udziałem Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, odbyło się XLIII posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim (WRDS) poświęcone dyskusji na temat aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, projektu Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia dla Województwa Mazowieckiego na rok 2024 oraz realizacji programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027).  Spotkanie prowadził Przewodniczący WRDS- Dariusz Paczuski- Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.

Osoby z niepełnosprawności na mazowieckim rynku pracy

W dyskusji poświęconej aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami, poza członkami WRDS uczestniczył Aleksander Kornatowski -Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Artur Świercz – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Monika Fedorczuk – Dyrektor Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Konrad Kostępski – Dyrektor Departamentu Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny w Najwyższej Izbie Kontroli oraz Andrzej Łosiewicz – Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Według danych 2,5 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje i nie szuka pracy, jedynie 7,7% niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym jest aktywna zawodowo, co ma ogromne znaczenie w sytuacji obserwowanej zapaści demograficznej, która będzie miała wpływ na rynek pracy. W najbliższej dekadzie w rezultacie zachodzących procesów demograficznych spodziewany jest ubytek 2,1 mln osób z rynku pracy. Jak podkreślił Tomasz Szklarski z Business Centre Club brakuje spójnej strategii na włączenie osób niepełnosprawnych w rynek pracy oraz diagnozy problemu, dlaczego niepełnosprawni nie chcą być aktywni zawodowo, zauważając, że 80% z rejestrujących się w urzędach pracy niepełnosprawnych nie chce podjąć zatrudnienia. Zaapelował o włączenie pracodawców w procesy związane z projektowaniem rozwiązań aktywizacyjnych oraz niwelowanie barier we współpracy pomiędzy instytucjami rynku pracy, a pracodawcami.

O barierach i przeszkodach w podjęciu przez niepełnosprawnych pracy, umiejętnym zagospodarowaniu ich potencjału opowiedział Artur Świercz – Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych, który zwrócił uwagę przede wszystkim na bariery komunikacyjne, architektoniczne i ekonomiczne.

Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (MCPS) Aleksander Kornatowski podkreślił, że samorząd województwa mazowieckiego, przekazuje corocznie na aktywizację społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami ok. 50 mln zł., będąc liderem w tym zakresie wśród województw. Podał, że na Mazowszu działa 10 zakładów aktywności zawodowej, 16 centrów integracji zawodowej, 21 klubów integracji społecznej.

Ważnym obszarem działalności MCPS jest realizacja zadań samorządu województwa wskazanych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. MCPS opracowuje i realizuje „Wojewódzki program wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami”. Wszelkie działania podejmowane w ramach programu mają służyć podniesieniu jakości życia tej grupy osób – głównie dzięki poprawie funkcjonowania zawodowego i społecznego.

Stanowisko w sprawie konieczności podjęcia działań zmierzających do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego jednogłośnie podjęła stanowisko w sprawie konieczności podjęcia działań zmierzających do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy apelując między innymi o:

  • powołanie stałej Rady przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dedykowanej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, w skład której powinni zostać powołani przedstawiciele pracodawców i biznesu,
  • współpracę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z pracodawcami, w zakresie projektowania konkursów związanych z aktywizacją, tak aby były to narzędzia odpowiadające realnym i bieżącym potrzebom pracodawców,
  • przeprowadzenie ogólnopolskiego badania osób z niepełnosprawnościami, pozostających poza rynkiem pracy, diagnozującego przyczyny braku chęci do jej podjęcia.

Projekt Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2024 dla województwa mazowieckiego z pozytywną opinią WRDS

Jolanta Janowska-Kolibabska – kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie (WUP) przedstawiła projekt Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2024 dla województwa mazowieckiego. Dokument określa priorytetowe grupy bezrobotnych i osób wymagających wsparcia na regionalnym rynku pracy oraz zadania WUP w Warszawie w zakresie polityki rynku pracy. Łukasz Bieniek – zastępca kierownika Wydziału Projektów Własnych opowiedział z kolei o projektach realizowanych przez WUP w Warszawie pn. „Przedsiębiorco zainwestuj w swoją kadrę”. W ramach projektów pracodawcy mogą otrzymać dofinansowanie do szkoleń i kursów dla swojej kadry.

Strona pracowników oraz strona pracodawców Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
w województwie mazowieckim, po zapoznaniu się z dokumentem oraz odbytej dyskusji pozytywnie zaopiniowała Projekt Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2024 dla województwa mazowieckiego.

Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027(FEM 2021-2027)

Dr Marcin Wajda – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przekazał Radzie informacje na temat realizacji programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, przeglądu śródokresowego programu, a także planowanych zmian, które strona społeczna WRDS pozytywnie zaopiniowała.

 

źródło: Ewelina Mikulska, Biuro Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Kancelaria Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz