
26 grudnia zmarł Cezary Miżejewski – były pracownik NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, polityk, społecznik, były poseł i wiceminister pracy oraz wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu.
Cezary Miżejewski urodził się 26 grudnia 1964 w Zgorzelcu. Ukończył liceum w Kozienicach i studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. działał w opozycji demokratycznej i „Solidarności”, redagował podziemną prasę, współtworzył struktury MRKS oraz PPS, w której pełnił funkcje kierownicze.
Od 1990 działał w kierownictwie PPS, w latach 1997–2001 przewodniczył jej centralnemu komitetowi wykonawczemu. W latach 1990-1993 pracował w Regionie Mazowsze NSZZ „Solidarność”. W latach 1993–1997 był posłem na Sejm z listy SLD, a następnie kierował biurem parlamentarzystów OPZZ.
Był założycielem i przewodniczącym związku zawodowego Konfederacja Pracy oraz uczestnikiem protestów związkowych. Od 2002 pełnił funkcje doradcze i kierownicze w administracji rządowej, m.in. jako wiceminister, współtworząc kluczowe strategie i ustawy z zakresu polityki społecznej.
Po 2005 pracował w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, angażując się w rozwój ekonomii społecznej. Od 2009 związany ze spółdzielczością socjalną, kierował Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych. Działał także w krajowych i europejskich gremiach doradczych oraz od 2015 do 2023 kierował WRZOS, a od 2023 pełni funkcję wiceprzewodniczącego KKRES.