Ostatnie pożegnanie Erazma Ciołka

23 listopada br. na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie odbył się pogrzeb wybitnego fotografika Erazma Ciołka. Mszy św. żałobnej w kościele pw. św. Wincentego a Paulo przewodniczył ks. prałat Jan Sikorski. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyła rodzina, przyjaciele, politycy, reprezentanci świata kultury, a także przedstawiciele mazowieckiej „Solidarności”.
Zdjęcia śp Erazma Ciołka przetrwały w albumach i naszej pamięci. Pamiętamy jego wspaniałe oko, którym potrafił dostrzec to, czego nie potrafili dojrzeć inni. Dotarł do wszystkich serc i polskich umysłów. Towarzyszył tak wielu z nas. W tamtych czasach był tam, gdzie każdy Polak powinien być. I na trwałe uwiecznił wielkie historyczne wydarzenie – wspominał ks. Sikorski.

Erazm Ciołek zasłynął jako ten, który uwiecznił na kliszach zryw „Solidarności”. Uczestniczył, często jako jedyny fotograf, w tajnych spotkaniach opozycji, był uczestnikiem działań Ruchu Kultury Niezależnej. Na czarno-białych fotografiach pokazał entuzjazm pierwszych strajków w Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności, formułowanie postulatów wobec władzy.
W 2006 r. Erazm Ciołek został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność z lat 80. W roku 2007 otrzymał najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Laur SDP – jako pierwszy fotoreporter w Polsce, a w roku 2011 – złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, najwyższe odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Po mszy św. nastąpiło odprowadzenie Zmarłego do grobu na miejscowym cmentarzu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz