Zgromadzenia do Trybunału

Komisja Krajowa zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych. Skarga stworzona wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka opiera się na trzech zarzutach.

Pierwszy dotyczy nowelizacji minimalnego terminu zgłoszenia nowelizacji, drugi kolizji organizowania co najmniej dwóch zgromadzeń w jednym czasie i jednym miejscu oraz trzeci odpowiedzialności nakładającej na przewodniczącego zgromadzenia obowiązek reagowania w przypadku łamania prawa przez uczestników zgromadzenia.

Największe emocje kwestionowanej nowelizacji dotyczą kwestii pierwszeństwa zgłoszenia zgromadzenia, np. w przypadku dostarczenia pisma pocztą, mailem, dostarczone osobiście itd. Nowelizacja nie określa czy chodzi o dzień zgłoszenia, godzinę czy fakt rejestracji. Takie nieprecyzyjne zapisy mogą prowadzić do niezdrowej praktyki tzw. rezerwowania sobie terminów. Co istotne organem interpretującym komu przyznać pierwszeństwo będzie organ administracji samorządowej, co budzi ogromne wątpliwości autorów skargi.

Podobnie jest z odpowiedzialnością karną zagrożoną karą finansową w wys. 5 tys. w przypadku gdy przewodniczący zgromadzenia nie skorzysta z uprawnień wobec uczestników manifestacji. Szczególnie jeśli chodzi o duże zgromadzenia, które z często mają niezwykle dynamiczny przebieg. Ponadto przewodniczący musiałby znać ustawę i potrafić ustalić czy tę ustawę ktoś łamie czy nie. 

 

Skarga zostanie wysłana 22 listopada. Obrońcą skargi przed Trybunałem będzie mec. Beata Czechowicz z HFPC oraz prof. Krzysztof Woźniewski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz