Burmistrz łamie prawo!

12 listopada br. o godz. 12.00 pracownicy śródmiejskiej opieki społecznej protestować będą przeciwko bezprawnym zwolnieniom grupowym w ich placówkach. Pikieta odbędzie się pod Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy na Placu Bankowym.

Powiedz NIE łamaniu praw pracowniczych i weź udział w akcji!

 W maju br. Rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie utworzenia z dniem 1 stycznia 2013 roku „Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego” . 

Powołanie Centrum ściśle powiązane zostało z likwidacją z dniem 31 grudnia 2012 roku Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście (OPS) oraz Śródmiejskiego Ośrodka Opiekuńczego im. prof. Andrzeja Tymowskiego (ŚOO). Nowo powstałe Centrum w całości przejmuje mienie oraz zadania realizowane przez te jednostki budżetowe.  Czyli z przejściem zakładu na nowego pracodawcę w rozumieniu art. 23 (1)Kodeksu pracy Centrum powinno przejąć pracowników likwidowanych jednostek bez potrzeby zawierania nowych umów o racę.

Niestety w sierpniu 2012 roku dyrektorzy likwidowanych jednostek budżetowych rozpoczęli procedurę zwolnień grupowych. Wskazano, że zwolnieniami zaplanowano objąć 77 osób (41 osób w OPS i 36 osób w ŚOO). Wśród zwalnianych znalazły się osoby podlegające szczególnej ochronie stosunku pracy: kobieta w ciąży, pracownica w wieku przedemerytalnym i wszyscy pracownicy pełniący funkcje w zarządzie zakładowych organizacji związkowych.

NSZZ „Solidarność” ostro zaprotestował przeciwko tym zamiarom. Swoje stanowisko z argumentacją prawną związek przedstawiał zarówno Burmistrzowi Dzielnicy Śródmieście, jak Prezydent Miasta st. Warszawy. 
Związkowcy postulowali cofnięcie przez pracodawców wręczonych wypowiedzeń i podjęcie negocjacji dotyczących warunków zatrudnienia pracowników w Centrum.
Sprawa zwolnień pracowników OPS i ŚOO była omawiana również na Forum Komisji Dialogu Społecznego. NSZZ „Solidarność” przedstawił stanowisko PIP potwierdzające, że „rozpoczęta procedura zwolnień grupowych stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności z art. 23 (1) § 6 k.p”.
Dodatkowo Biuro Prawne Urzędu m. st. Warszawy uzyskało zewnętrzną opinię prof. dr hab. Krzysztofa Rączki potwierdzającą stosowanie art. 23(1) k.p i wskazującą na wadliwość wręczonych pracownikom wypowiedzeń.

W takim stanie rzeczy NSZZ „Solidarność” oczekiwał, że sprawa zakończy się decyzją o wycofaniu przez OPS i ŚOO wręczonych pracownikom wypowiedzeń. Niestety te wszystkie  opinie nie zmieniły stanowiska burmistrza Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Pana Wojciecha Bartelskiego. Przesłał on do Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” pismo, w którym poinformował, że jest gotów tylko złagodzić skutki zwolnień podwyższając wysokość należnej odprawy z 3 do 5 wynagrodzeń.

Łamanie praw pracowniczych, brak poszanowania godności pracowników, lekceważenie opinii prawnych wydanych przez autorytety w dziedzinie prawa pracy jest niedopuszczalne!

Nie stój z boku. Przyjdź i wspomóż Koleżanki i Kolegów z OPS-ów!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz