Polfa nie zamierza się poddać

1 marca br. pracownicy Polfy Warszawa S.A znów wyrazili swój protest pod siedzibą Polskiego Holdingu Farmaceutycznego w Warszawie.

Protestujemy przeciwko złej prywatyzacji naszej firmy. Dotychczasowy przebieg procesu prywatyzacyjnego Polfy Warszawa S.A. budzi nasze obawy, co do przyszłości naszej Spółki, oraz miejsc pracy dla 1200 pracowników. Obecni właściciele a więc Minister Skarbu Państwa i Polski Holding Farmaceutyczny S.A. nie wywiązali się ze zobowiązań wynikających z przepisów, które zostały uchwalone w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa z 15 marca 2010 roku, kwalifikują Pakiet Socjalny do zobowiązań pozacenowych w procesie prywatyzacji. W tym dokumencie wskazuje się, że w ramach prywatyzacji danego podmiotu dokonywanej przez Ministra Skarbu Państwa można nałożyć na inwestorów strategicznych dodatkowe zobowiązania dotyczące w szczególności pakietów socjalnych. Nasi dotychczasowi właściciele nie wypełnili tych zobowiązań, które sami zapisali w przepisach, zadbali tylko o to, aby maksymalnie duża kwota pieniędzy wpłynęła do budżetu za sprzedaż Polfy. Co będzie z firmą za kilka lat, co będzie z pracownikami, to już MSP i PHF nie interesuje. Nie na taką prywatyzację była zgoda społeczna. Chcemy wyrazić stanowczy protest przeciwko pozorowanym negocjacjom Pakietu Socjalnego, przeciwko braku dbałości obecnych właścicieli tj. Ministerstwo Skarbu Państwa  i Polski Holding Farmaceutyczny S.A. w zabezpieczeniu miejsc pracy i dalszego istnienia firmy ze 186 letnimi tradycjami. Dotychczasowy przebieg prywatyzacji oraz brak  Pakietu Socjalnego wskazuje naszym zdaniem na to, że będziemy mieli zamiast prywatyzacji tzw. „wrogie przejęcie” a w konsekwencji likwidację naszej firmy. Musimy się temu sprzeciwić i sprzeciwiamy się – wyjaśnia Mirosław Miara, szef „S” w Polfe Warszawa.

Związkowcy zablokowali ulicę Karolkową, na której znajduje się siedzibą Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Wręczyli również Prezesowi PHF S.A. Petycję.

Nasze działania muszą przynieść skutek, ponieważ jesteśmy zdeterminowani i konsekwentni. Już dotychczasowe kroki, które podjęliśmy zaowocowały tym, że media szczegółowo opisują nasze wątpliwości, co do prawidłowości procesu prywatyzacji Polfy i skutków jakie ona może przynieść. Wokół Inwestora już zrobił się duży szum medialny i branżowy. Jak widać decyzja UOKiK, która miała być tak szybko, też z jakichś powodów jeszcze nie została opublikowana. Nie ma jeszcze ostatecznego rozwiązania, które moglibyśmy uznać za nasz ostateczny sukces, ale sądzimy, że takie rozwiązanie może nastąpić. Musimy jednak uparcie „walczyć o swoje”. Nie może być tak, że właściciele zadbają tylko o kasę do budżetu a 1200 pracowników pójdzie po zasiłki dla bezrobotnych a firma po 186 latach przestanie istnieć. Nie ma na to naszej zgody – powiedział Mirosław Miara na zakończeniu pikiety.

W manifestacji oprócz pracowników Polfy Warszawa S.A. udział wzięli przedstawiciele central związkowych NSZZ Solidarność oraz OPZZ. Swoje wsparcie protestującym okazali również związkowcy z innych firm farmaceutycznych i innych branż.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz