Decyzja o sprawdzeniu przez prawników „Solidarności” czy powołanie Basila Kerskiego na dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności nie łamie statutu ECS , decyzja o tworzeniu związkowych grup interwencyjnych i uchwała w sprawie przeprowadzenia akcji protestacyjnej w związku z dramatycznie pogarszającą się sytuacją polskich rodzin – to najważniejsze postanowienia obrad Komisji Krajowej NSZZ „S” w Łodzi.
Jak mówił w czasie obrad KK Jerzy Langer, członek Rady ECS z ramienia „Solidarności”, podczas rozstrzygania konkursu naruszono prawdopodobnie statut ECS. Jest tam zapis, że dyrektora powołuje prezydent Gdańska w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, a więc m.in. również z NSZZ „Solidarność”. Tego uzgodnienia nie było – powiedział Langer. Jak dodał, Basil Kerski od pewnego czasu był przez prezydenta Gdańska kreowany na następcę o. Zięby. – Szkoda, że Paweł Adamowicz nie postawił na kogoś z Polski, kogoś kto był świadkiem wydarzeń z 1980 roku – zaznaczył Langer.
Szef związku Piotr Duda zaproponował, by prawnicy „Solidarności” zbadali, czy powołanie Kerskiego nie naruszało postanowień statutu ECS. – Na jednym z najbliższych posiedzeń Komisji Krajowej zajmiemy się udziałem związku w ECS. Sprawdzimy silne i słabe strony naszego zaangażowania i zdecydujemy, co robić dalej – zapowiedział Duda.
Ważnym tematem obrad były też częste w ostatnich miesiącach przypadki łamania praw związkowych i szykanowania członków „Solidarności”. Członkowie KK podkreślali, że w kilku przypadkach związek z sukcesem obronił swoich członków. Tak było m.in. w przypadku zwolnień związkowców w gorzowskim Teleskopie czy cieszyńskim Polifarbie. Pojawiają się jednak kolejne przypadki ataków na „Solidarność”. Dlatego szef związku zapowiedział powstanie związkowych grup interwencyjnych. – Będą się składać z doświadczonych związkowych negocjatorów, prawników, specjalistów od mediów. To muszą być merytorycznie przygotowane osoby, gotowe w każdej chwili udać się na drugi koniec Polski, by bronić tam bezprawnie zwalnianych związkowców czy szykanowane komisje zakładowe. Rozpoczynamy nabór do tych grup – oświadczył Piotr Duda.
Podczas obrad członkowie Komisji Krajowej omówili sytuację w poszczególnych branżach i regionach. Jak poinformowała Maria Ochman, Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” będzie zabiegał o spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie zaprezentowanego niedawno pakietu ustaw zdrowotnych. Szef Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Kazimierz Grajcarek przypomniał o trwających sporach zbiorowych w energetyce. – Nie cofniemy się. Jeśli trzeba będzie ogłosić strajki i wyłączyć prąd, to to zrobimy – zapowiedział.
Członkowie Komisji Krajowej dyskutowali też o kolejnej edycji Akcji Certyfikacyjnej Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Związek wystosował do prezydenta Bronisława Komorowskiego prośbę o patronat nad konkursem. „Solidarność” czeka teraz na jego odpowiedź.
Przyjęto stanowisko w sprawie Ustawy o zmianie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki” uchwalonej przez Sejm 4 lutego. Zdaniem związkowców uchwalony projekt ustawy wprowadza rozwiązania, które są szkodliwe dla polskiej nauki, szkolnictwa wyższego i środowiska akademickiego.
Drugiego dnia obrad NSZZ „Solidarność” Związek ogłosił stan gotowości protestacyjnej, alarmując o dramatycznie pogarszającej się sytuacji polskich rodzin.
Podczas obrad KK w Łodzi związkowcy przyjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia akcji protestacyjnej. Zdecydowano o przeprowadzeniu, najprawdopodobniej w maju, 16 dużych manifestacji przed urzędami wojewódzkimi. Protesty odbędą się w tym samym dniu. Niewykluczona jest też ogólnopolska manifestacja w Warszawie. O szczegółach działań zdecyduje prezydium Komisji Krajowej.
W uchwale zaznaczono, że rząd nie realizuje w sposób wystarczający konstytucyjnego obowiązku ochrony osób najuboższych. W dokumencie związkowcy wezwali rząd m.in. do czasowego obniżenia podatku akcyzowego na paliwo, skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem i podwyższenia kryteriów dochodowych upoważniających do świadczeń z pomocy społecznej oraz ich wzrostu.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła również sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok oraz projekt budżetu na rok 2011.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!