Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek

Te słowa z przemówienia Ignacego Mościckiego, wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego w 1935 roku zostały mottem przewodnim uroczystości 75. rocznicy śmierci Marszałka, która odbyła się 12 maja br.
W Warszawie uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Marszałka w Archikatedrze św. Jana. Później na placu Piłsudskiego złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka i pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
Mszę w archikatedrze w intencji Marszałka i jego żołnierzy odprawił o. Eustachy Rakoczy z Jasnej Góry.
– Charakter marszałka był niezłomny i przede wszystkim za tę niezłomność i twardość charakteru świat go tak wysoko ocenił. Przy tym był to człowiek niesłychanie skromny, niepotrzebujący niczego dla siebie. Miał silę i wolę aby prowadzić walkę o niepodległość Polski. Jego patriotyzm został fundamentem dla przyszłości wolnej Polski – powiedział kapłan.
W uroczystym apelu na placu Piłsudskiego uczestniczyli kombatanci, uczniowie szkół im. Józefa Piłsudskiego z całej Polski, członkowie organizacji „Strzelec”, Związku Piłsudczyków oraz delegacja ZRM NSZZ „Solidarność”. Orkiestra wojskowa zagrała „Pierwszą Brygadę”. Obecna była także córka Marszałka – Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska i jego wnuk Krzysztof Jaraczewski.
Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. wieczorem w warszawskim Belwederze. 15 maja wieczorem kondukt prowadzony przez kardynała Aleksandra Kakowskiego przeszedł do Katedry Warszawskiej, gdzie późnym wieczorem biskup polowy Józef Gawlina odprawił egzekwie. Przez dwa dni przed Zmarłym przeszły setki tysięcy mieszkańców Warszawy oraz osoby przybyłe z całej Polski. 17 maja na Polu Mokotowskim Wojsko Polskie, podczas „ostatniej defilady”, oddało honory Pierwszemu Żołnierzowi Rzeczypospolitej. Przejazdowi pociągu żałobnego z Warszawy do Krakowa towarzyszyły zgromadzenia mieszkańców okolicznych miejscowości, oczekujących w blasku ognisk na możliwość okazania czci i szacunku. Józef Piłsudski pochowany został 18 maja na Wawelu w krypcie św. Leonarda. W 1937 r. na polecenie metropolity krakowskiego arcybiskupa Adama Sapiehy trumna ze szczątkami marszałka Józefa Piłsudskiego została przeniesiona do krypty pod wieżą Srebrnych Dzwonów. Zgodnie z ostatnią wolą Marszałka, jego serce spoczęło na cmentarzu na Rossie w Wilnie, u stóp jego matki. Pod napisem „Matka i serce syna”, wyryto słowa pochodzące z poematu Juliusza Słowackiego:
„Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła: niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem.”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz