Po wyborach: Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania

W dniach 23 – 24 maja 2006 roku w Juracie Stefan Kubowicz został ponownie wybrany przewodniczącym Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ ?Solidarność? na kadencję 2006-2010. Wicepremier, Minister Edukacji Narodowej, Roman Giertych oraz sekretarz stanu w MEN Mirosław Orzechowski ? goście XIX Walnego Zebrania Delegatów SKOiW NSZZ ?S? w Juracie ? rozpoczęli dialog z ?Solidarnością? oświatową. Ustalono zasady współpracy pomiędzy MEN i Sekcją Krajową. Delegaci WZD SKOiW NSZZ ?Solidarność? z zadowoleniem przyjęli zapowiedź wicepremiera o zmianach legislacyjnych mających zrównoważyć prawa uczniów i nauczycieli, wzmocnić pozycję i autorytet nauczyciela (m.in. poprzez zapis, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym) oraz o planowanym, co najmniej 7 proc. wzroście wynagrodzeń nauczycieli w 2007 roku.

W dniach 23 – 24 maja 2006 roku w Juracie Stefan Kubowicz został ponownie wybrany przewodniczącym Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ ?Solidarność? na kadencję 2006-2010. Wicepremier, Minister Edukacji Narodowej, Roman Giertych oraz sekretarz stanu w MEN Mirosław Orzechowski ? goście XIX Walnego Zebrania Delegatów SKOiW NSZZ ?S? w Juracie ? rozpoczęli dialog z ?Solidarnością? oświatową. Ustalono zasady współpracy pomiędzy MEN i Sekcją Krajową. Delegaci WZD SKOiW NSZZ ?Solidarność? z zadowoleniem przyjęli zapowiedź wicepremiera o zmianach legislacyjnych mających zrównoważyć prawa uczniów i nauczycieli, wzmocnić pozycję i autorytet nauczyciela (m.in. poprzez zapis, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym) oraz o planowanym, co najmniej 7 proc. wzroście wynagrodzeń nauczycieli w 2007 roku. Zdaniem wicepremiera Giertycha, pozytywne zmiany w oświacie można dokonać jedynie w oparciu o dobrze przygotowaną i zmotywowaną kadrę nauczycielską. Minister Edukacji zadeklarował, że nie będzie likwidacji Karty Nauczyciela, będą jedynie drobne zmiany w tej ustawie. Delegaci WZD SKOiW NSZZ ?Solidarność? zwrócili się do Ministra Edukacji m.in. o pilne zajęcie się sprawami:

– ograniczenia wielkości szkół (zwłaszcza gimnazjów) oraz liczebności uczniów w klasach,

– wcześniejszych emerytur dla nauczycieli,

– odpłatności za pracę przy egzaminie maturalnym, w tym dla nauczycieli nadzorujących te egzaminy,

– szkolnictwa zawodowego w kierunku jego uelastycznienia, dostosowania do potrzeb lokalnego rynku pracy,

– likwidacji szkół publicznych i przejmowania ich przez stowarzyszenia oraz inne organizacje, nierzadko w celach zysku,

– powrotu placówek opiekuńczo-wychowawczych do systemu oświaty,

– zwiększenia liczby godzin historii, w tym w aspekcie wychowania patriotycznego,

– lustracji nauczycieli pełniących funkcje kierownicze w oświacie,

– podręczników szkolnych i ich rzeczoznawców,

– odbiurokratyzowania pracy i awansu zawodowego nauczycieli.

Ustalono, że w tych i innych sprawach będą kontynuowane rozmowy 29 maja br. (godz.12.00) na spotkaniu Prezydium SKOiW NSZZ ?S? z Kierownictwem MEN.

WZD wybrało Radę Sekcji Krajowej, Komisję Rewizyjną oraz delegatów na Kongres Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ ?Solidarność?. Delegaci WZD zaapelowali również do Rządu RP o pomoc dla przemysłu stoczniowego.

 Rzecznik prasowy SKOiW NSZZ ?S?
Wojciech Jaranowski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz